Yle: Keskusta toetus on esimest korda alla 10 protsendi

Yle poolt tellitud Soome erakondade toetusnumbrid
Yle poolt tellitud Soome erakondade toetusnumbrid Autor/allikas: Eetu-Mikko Pietarinen / Yle

Soome rahvusringhäälingu Yle poolt tellitud küsitlusuuringust on näha, et Soome Keskerakonna (Keskusta) toetus on esimest korda alla 10 protsendi. Reitingute edetabeli tipus on Soome Rahvuslik Koonderakond (Kokoomus). Nii põlissoomlaste kui Soome sotside toetus on tõusnud.

Yle toob esile, et Keskusta toetus on ajaloos esimest korda alla 10 protsendi, olles nüüd üheksa protsenti kõige hiljutisemas Yle poolt tellitud küsitlusuuringus.

Võrrelduna eelmise tellitud küsitlusuuringuga on erakonna toetus langenud kaks protsenti.

Viimase küsitlusuuringu läbiviimise perioodil toimusid mitmed Soome valitsust puudutavad skandaalid, sh vaidlused keskkonnakaitse seaduse ja saamide seaduse üle.

Keskusta on olnud nende vaidluste keskmes, kus nende vastasleeris on kõige teravamalt olnud Soome rohelised.

Kui Soome parlamendivalimised toimuksid praegu, siis hääletaks Soome roheliste poolt 9,7 protsenti Soome valijaskonnast.

Soome vasakliitu (Vasemmistoliitto) toetab 8,9 protsenti valijatest.

Keskusta on Yle tellitud küsitlusuuringu kohaselt kaotanud toetust eelkõige naiste seas ning laiemalt 35-64-aastaste inimeste hulgas.

Keskusta valijad on liikunud Kokoomuse ja põlissoomlaste taha, kuid mõned ka sotside juurde. Samuti on kasvanud nende osakaal, kes ei kavatse valimistel osaleda.

Põlissoomlased (Perussuomalaiset) on samal ajal suutnud enda toetust hoida samal tasemel. Valimistel hääletaks nende poolt 17,4 protsenti valijatest. Võrrelduna eelmise küsitlusuuringu lainega on nende toetus tõusnud 0,7 protsenti.

Samal ajal on tõusnud Soome kristlike demokraatide (Suomen Kristillisdemokraatit) toetus ühe protsendi võrra, jõudes nelja protsendini.

Soome valijate enamus toetab Kokoomust, mida juhib Petteri Orpo. Erakonna poolt hääletaks valimistel tervelt 24 protsenti valijatest.

Paremuselt teisel positsioonil on Soome sotsiaaldemokraadid 18,9 protsendiga. Toetus erakonnale on tõusnud 0,7 protsenti võrrelduna eelmise küsitlusuuringu lainega.

Ylega suhelnud eksperdi Tuomo Turja hinnangul on erinevad skandaalid kõiki valitsusparteid räsinud, kuid Soome sotside olukord üsnagi hea.

Rootsi vähemust esindava Rootsi rahvapartei (Svenska folkpartiet i Finland) toetus on 4,6 protsenti.

Soome parempoolse majandusliberaalse Liike Nyt partei toetus oli kõigest 1,6 protsenti. Soome parlamendis on neil praegu üks parlamendiliige, kes oli varem Kokoomuse liige.

Soomes toimuvad nelja kuu pärast parlamendivalimised.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: