Tallinna lauluväljaku ala uuendamise võidutöö lähtub kiikumisest

Tallinna lauluväljaku ruumilise lahenduse ideekonkursi võitis võistlustöö "Kiigele", mis valmis arhitektuuribüroode 3+1 ning Lootusprojekt ühistööna. Võidutöö saab aluseks lauluväljaku ala detailplaneeringu algatamisel ning edasisel ruumilisel planeerimisel.

Võidutöö "Kiigele" autorid on Kersti Lootus, Maire Suimets, Hanna Veske, Markus Kaasik, Hanna-Liisa Mõtus, Ilmar Valdur, Anne Vingisar ja Karl Erik Miller. Võitja pälvis 15 000 euro suuruse preemia.

Võidutöö autorite sõnul on nende võistlustöö arhitektuursed vormid inspireeritud loodusmaastikust, sujuvatest üleminekutest ja piiriseisunditest.

"Hoonete ja väikevormide sekkumistega võimendame olemasolevaid maastikuvorme ja motiive. Töö ühendab ja seob kahte kontrasti, merd ja klinti," rääkisid autorid.

"Laulukaar on oluline tugev rahvuskultuuriline sümbol ja pühapaik, mida tuleb välja tuua, aga ei tohi varjutada. Loome võrgustiku selle toetamiseks eri kihtides, tugifunktsioonid hoonestuse näol ning väikevormid eriilmeliste inimkesksete objektidena."

Autorid rõhutasid, et suurt tähelepanu pöörati eri skaalas ürituste ja nende liikumise kaardistamise ning mõtestamisega. Seetõttu on võidutöös ühendatud ja ristkasutatud alal kolm funktsiooni – laulupidu, suurüritused ning vaba aja pargiala. Ala läbib kompositsiooniline telg, mis toob inimesed kokku, mere äärest ja mäe pealt.

Põhjuse, miks töö sai nimeks "Kiigele", vastasid autorid järgnevalt: "Kiikumise tähendus, aeg, vahendid ja kombestik on muutunud, kuid pole hääbunud. Kiikumise juurde kuulusid kiigelaulud ja kiigemängud. Kiigeplatsidel toimunud ühislaulmisi võime pidada laulupidude eelkäijateks – nii loome tugeva seose minevikuga."

Augustis välja kuulutatud Tallinna lauluväljaku ala uuendamise arhitektuurikonkursi eesmärk on muuta lauluväljakut ümbritsev ala linnaruumiliselt huvitavaks ka siis, kui parajasti laulupidu ei peeta.

Võidutöö valis välja žürii, kuhu kuulusid Tallinna linna, Tallinna lauluväljaku, kultuuriministeeriumi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo sihtasutuse, Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindajad. Partner võistluse korraldamisel oli Eesti Arhitektide Liit.

Võidutöö "Kiigele"

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: