Odessas lammutati Vene keisrinna Katariina II monument

{{1672234380000 | amCalendar}}
Katariina II monument Odessas pandi juba novembris nö sarkofaagi sisse, et valmistada skulptuur ette transpordiks
Katariina II monument Odessas pandi juba novembris nö sarkofaagi sisse, et valmistada skulptuur ette transpordiks Autor/allikas: SCANPIX/Nina Liashonok/Ukrinform via ZUMA Press Wire

Lõuna-Ukrainas, Odessa linnas, lammutati Vene keisrinna Katariina II monument. Vastava otsuse oli Odessa linnavolikogu teinud juba 30. novembril. Sellele eelnes ukrainlaste allkirjakampaania, milles kutsuti üles monument likvideerida.

Odessa väljaanne Dumska teatas, et Odessa linnas lammutati kolmapäeva varahommikul Vene keisrinna Katariina II monument, mis asus samanimelisel väljakul. Hiljuti rajati monumendi ümber sarkofaag ja kuju ise ümbritseti musta kilega ettevalmistusena selle transpordiks.

Odessa linnavolikogu otsustas 30. novembril Katariina II ja teised seonduvad monumendid Odessa kesklinnast eemaldada. Kunagise Vene keisrinna monument viiakse seejärel Odessa kunstimuuseumisse hoiule.

Dumska toob esile et monumendil puudub ajalooline väärtus, kuna konkreetne skulptuur püstitati alles 2007. aastal. Odessas asus Katariina II ja tema kaaskondlaste skulptuurikompositsioon ka aastatel 1900 kuni 1920.

Enne linnavolikogu otsust kogusid Ukraina inimesed 25 000 allkirja monumendi eemaldamise toetuseks, misjärel edastas Ukraina president Volodõmõr Zelenski vastava palve Odessa linnavalitsusele, meenutas Ukrainska Pravda.

Raadio Vaba Euroopa venekeelne teenistus tõi esile, et Venemaa president Vladimir Putin ütles 27. oktoobril, et "nagu te teate, siis Odessa asutas Katariina II ning isegi äärmuslikud rahvuslased ei julge lammutada linna asutaja monumenti".

Katariina II maine on Ukrainas vastuoluline, kuna ta propageeris Vene imperialismi ning likvideeris kaks ukrainlaste riiki - Zaporižžja Sitš, mis oli Ukraina kasakate autonoomne kindlustatud riik ning kasakate Hetmanaat. Mõlemad riigid asusid Kesk-Ukrainas, meenutas The Kyiv Independent.

Katariina II monumendi lammutamist nõudsid pikalt ukrainameelsed aktivistid ning monumendi püsimist nõudsid venemeelsed ukrainlased. Kyiv Independent juhtis tähelepanu, et Odessa praegune linnapea Hennadi Truhhanov oli varem Viktor Jakukovitši Regioonide Partei liige, kuid ta on alates 24. veebruarist esinenud ukrainameelsete seisukohtadega.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Ukrainska Pravda, Dumska, RFE/RL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: