Elering hangib LNG-terminalile laadimiskäpa

{{1675424580000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Elering alustas riigihanget pikalt vaidlusi põhjustanud laadimiskäpa soetamiseks, mille võib riigile kuuluva võrguoperaatori sõnul tulevikus liituda soovijale kaile paigaldada, et LNG-ujuvterminali kasutusele võtta.

Eleringi varahalduse juhi ja juhatuse liikme Kalle Kilki sõnul on gaasi varustuskindlus regioonis kahe toimiva LNG terminaliga tagatud ning ettevõte hangib käpa, et vajaduse korral saaks tulevikus ujuvterminali Paldiskis gaasivõrguga kiiresti liita.

"Sarnane kogemus on meil olemas elektrivõrguga liitumise puhul – ka seal hangime me pika tarneajaga keerulisi seadmeid endale varusse, et liitumispunkt vastavalt liituja soovile kiiremini välja ehitada. Seadmete kulud kannab seejuures alati liituja," ütles Kilk.

Soetatav laadimisvars ehk niinimetatud käpp jääb Eleringi sõnul "gaasivarade reservi" ja ettevõte saab seda liitujale soovi korral lühikese tähtaja müüa või kaile paigaldada.

Elering märkis, et kui tavaliselt võtab laadimisvarre tellimine ja valmistamine aega vähemalt 40 nädalat, siis juba olemasolev käpp lühendab ujuvterminali kasutuselevõtule kuluvat aega 10 korda.

Elering teatas, et ladustab sektsioonidena Eestisse toodava laadimisvarre konserveerituna Paldiski kompressorjaama juures. Käpp on võimalik ligikaudu nädala jooksul kokku monteerida, misjärel võtab selle paigaldamine haalamiskaile ja seadistustööd aega veel nädala või paar.

Ettevõte teatas, et kui seadme soovib kommertseesmärkidel kasutusse võtta mõni konkreetne liituja, tuleb tal tasuda kõik seadme soetamise ja ülespaneku kulud.  

Eleringi teatel ei ole käpa hankimine seotud Lääne-Harju vallale esitatud kasutusloa taotlusega ega ole selle osa.

Käpa ehitamine võtab ligikaudu 40 nädalat, hankele saab pakkumusi esitada 17. veebruarini. Seega võib käpp Eestisse jõuda aasta lõpus.

Alexela ja Infortar ehitasid eelmisel aastal Paldiskisse veeldatud maagaasi (LNG) vastuvõtuks sobiva kai, mille toruühenduse poole rajas Elering.

Alexela ja Infortar esitasid novembris Eleringile liitumistaotluse ja laeva tehnilised parameetrid, kuid Elering ei olnud rajatud toruühendusele lisanud gaasi laevalt torudesse suunavat "käppa", sest ei pidanud seda enda ülesandeks. Alexela leidis aga, et "käpp" kuulub ülejäänud toruühenduse juurde ja selle olemasolu eest vastutab Elering.

Eleringil pole praegu menetluses ühtegi liitumistaotlust ning ettevõtte teatel on eelmisel aastal laekunud kahe liitumistaotluse menetlus lõppenud Eleringist mitteolenevatel põhjustel.

Eleringi teatel valmis ettevõtte ehitatud gaasitaristu täpselt sellisel kujul, nagu pidi valmima ning laadimisvars ei pidanud olema gaasitaristu osa.

"Täna on Paldiski gaasitoruühendus ja liitumispunkt ehitatud välja vastavalt liitumistaotlusele Soome ettevõttelt FSRU Oy, kes ostis enda renditud ujuvterminalile lausa kaks käppa, millest üks pidigi tulema Paldiskisse. Käpp oli ja jääb osaks ujuvterminalist, muutub vaid see, et potentsiaalsel liitujal on võimalik see osta kiiremini meie käest ja ta ei pea ootama selle valmimist tehases. Aga reservkäpa olemasolu ei kohusta kuidagi liitujat seda meilt ostma, endiselt on tal alati võimalik see ise hankida," ütles Eleringi pressiesindaja Elo Ellermaa.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: