ÜRO juht kutsus reformima rahvusvahelist poliitika- ja majandussüsteemi

ÜRO peaskretär António Guterres (keskel) koos Jaapani peaministriFumio Kishida (vasakul) ja viimase abikaasa Yuko Kishidaga.
ÜRO peaskretär António Guterres (keskel) koos Jaapani peaministriFumio Kishida (vasakul) ja viimase abikaasa Yuko Kishidaga. Autor/allikas: SCANPIX / AP

ÜRO peasekretär Antonio Guterres ütles pühapäeval, et on aeg reformida nii ÜRO Julgeolekunõukogu kui ka rahvusvahelise majanduse aluseks olevat Bretton Woodsi süsteemi, et viia need vastavusse "tänapäeva maailma tegelikkusega".

"Ülemaailmne finantsarhitektuur on iganenud, see on muutunud ebafunktsionaalseks ja ebaõiglaseks," ütles Guterees Jaapani linnas Hiroshimas, kuhu olid kogunenud tippkohtumisele seitsme juhtiva demokraatliku tööstusmaa G7 liidrid. "Seistes silmitsi Covidi pandeemiast ja Venemaa sissetungist Ukrainasse põhjustatud majandusšokkidega ei ole see suutnud täita oma põhifunktsiooni ülemaailmse turvavõrguna," lisas maailmaorganisatsiooni tegevjuht.

Guterrese sõnul peegeldavad nii ÜRO, mille tähtsaim organ on Julgeolekunõukogu kui ka Bretton Woodsi süsteemi raames toimivad Maailmapank, Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) kui ka Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) 1945. aasta võimusuhteid ja vajavad ajakohastamist.

Guterres rääkis G7 tippkohtumisel ka sellest, kuidas tema hinnangul tugevneb arengumaades seisukoht, et aegunud institutsioonide reformimiseks ja globaalse lõuna frustratsiooni eemaldamiseks ei tehta piisavalt.

G7 võõrustaja Jaapan otsustas kutsuda Hiroshimasse kõnelustele ka niinimetatud globaalse lõuna juhtriikide liidrid. Kutsutud olid India peaminister Narendra Modi, Brasiilia president Luiz Inacio Lula da Silva ja Indoneesia president Joko Widodo.

"Nüüd näeme, milline on siin Hiroshimas peetud arutelude mõju," ütles Guterres. "G7 liikmed said asju arutada mõne maailma kõige olulisema tärkava majandusega riigiga."

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: