Eesti pani patriarh Kirilli sissesõidukeeluga inimeste nimekirja

Patriarh Kirill.
Patriarh Kirill. Autor/allikas: Ekaterina Taklaja

Välisminister Margus Tsahkna kehtestas reedel uuesti Magnitski nimekirja, millega keelatakse Eestisse sisenemine 58 inimesele, sealhulgas Venemaa õigeusu kiriku juhile patriarh Kirillile ning üheksale inimõiguste eest võitleva Vladimir Kara-Murza tagakiusajale ja vangistajale.

Tsahkna sõnul kehtestati neile inimestele sissesõidukeeld, sest nad on osalenud ränkades inimõiguste rikkumistes või aidanud inimõiguste rikkumisele kaasa.

"Patriarh Kirill on Putini ideoloogia üks suuremaid kandjaid ja jagajaid," ütles välisminister "Oli viimane aeg lisada ta musta nimekirja. Ta on õigustanud ja õhutanud sõda Ukraina vastu."

Ühtlasi kutsus Tsahkna üles kõiki riike kehtestama sissesõidukeeld Venemaa julmade kuritegude pooldajatele ja toimepanijatele.

Euroopa Parlament võttis juba läinud aasta aprillis vastu resolutsiooni, milles mõistis hukka patriarhi rolli Venemaa sõjas Ukraina vastu ning MTÜ Piirideta Inimõigused on pöördunud Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokuröri poole palvega võtta patriarh Kirill vastutusele sõja õigustamise, toetamise ja õhutamise eest.

Samuti kohaldati sissesõidukeeldu teiste seas üheksale Kara-Murza tagakiusajale ja vangistajale, kellele EL-i sanktsioonid veel ei kehti, ning Sergei Magnitski surmaga seotud inimesele.

"Eesti on seisukohal, et Kara-Murza tagakiusajad ja vangistajad tuleb lisada üleilmsesse inimõiguste sanktsioonirežiimi," ütles Tsahkna. "Jätkame tööd selle nimel, et kõik poliitvangid Venemaal vabastataks tingimusteta ja viivitamatult ning repressioonide korraldajad võetaks vastutusele."

Nimekiri vaadati üle, sest 2018. aastal valitsuse korraldusega kehtestatud sissesõidukeeld kaotas kehtivuse, ent puuduvad andmed selle kohta, et mõni nimekirjas loetletud inimestest oleks vastutusele võetud.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: