Ilmateenistus andis Lääne- ja Lõuna-Eestile kõrgeima taseme tormihoiatuse

{{1691390160000 | amCalendar}}

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse prognoosi järgi on esmaspäeva õhtul Lääne-Eesti saartel, mandri lääneservas ja Lõuna-Eestis oodata tugevat tormi. Kella 13 ajal jõudis torm koos hiidrahega Saaremaa läänerannikule.

Kella 13 ja 14 vahel sadas Saaremaal Sõrve poolsaarel Jämajas hiidrahet (5-7 cm läbimõõduga), teatas keskkonnaagentuur.

Kella 13.45 seisuga mõõdeti Sõrve poolsaare tipus äikese ajal puhangulise tuuleiili kiiruseks 29 m/s.

ERR-i Saaremaa korrespondent Margus Muld kirjeldas "Aktuaalses kaameras", et kui Saaremaal oli päeva esimene pool kuum ja päikeseline, siis Lätist tulnud ähvardavad pilved muutsid taeva väga kiiresti halliks.

"Umbes kella 16 paiku oli Kuressaares üks tugevam sajuhoog, mis mõne tänava üle ujutas," rääkis ta.

"Eks kõige suurem õnnetus oli sõrulastel, kes said näha taevast sadavaid kanamunadest suuremaid raheterasid. Need tegid seal väidetavalt pahandust nii kasvuhoonetele, katustele kui ka autoakendele," ütles Muld, kelle sõnul Kuressaarde rahe ei jõudnud.

Rahe esmaspäeval Sõrve poolsaarel. Autor/allikas: Deandra Sepp

Päästeameti teatel on üle Eesti tulnud 160 teadet, millele on tulnud reageerida. Muu hulgas on tormi tõttu langenud teedele puid ja hiidrahe on lõhkunud hoonete katuseid, kasvuhooneid ja autoaknaid.

Tuhanded tarbijad jäid elektrita

Esmaspäeva õhtul kella 21 ajal oli üle Eesti elektrita ligi 9000 tarbijat. Enim kliente oli vooluta Harjumaal, Raplamaal ja Pärnumaal.

Veidi enne kella 23 oli vooluta veel umbes 4000 tarbijat, enim Raplamaal ja Harjumaal.

Elektrilevi likvideerib alates varahommikust rikkeid suurendatud jõududega.

Äikesetormid ja nendega kaasnevad trombid põhjustavad palju kahju ning toovad kaasa ka ulatuslikke elektrikatkestusi. Elektrilevi brigaadid teevad tööd rikete kõrvaldamisel kahes vahetuses üle Eesti. Kuid äikesetormid võivad rikete lahendamise aega pikendada, kuna siis on eluohtlik elektritöid teha. Elektrilevi palub ka kõikidel elanikel katkenud elektriliinidest eemale hoida, sest need on eluohtlikud.

Keskkonnaagentuuri ilmateenistus on Eesti lääne- ja lõunaosale edastanud 3. taseme tormihoiatuse, mis tähendab, et ilm on eriti ohtlik.

Kõrgeima taseme hoiatus on antud Hiiumaale ja Saaremaale, Pärnumaale, Läänemaale, Viljandimaale, Valgamaale ja Võrumaale.

"On oht elule ja tervisele ning tuleb olla tähelepanelik ja valmistuda ka tormist tingitud ebameeldivusteks," ütles päästeameti vastutav Janar Kärner.

Ilmaprognoosi järgi on oodata äikesevihma valinguid, millega võivad kaasneda tuulepuhangud üle 25 meetrit sekundis ja rahe. Sajuhulk võib kohati olla 30 kuni 50 mm ning on trombide ja keeristormide tekke oht. Öö jooksul levib sajuala pikkamööda põhja poole, mitmel pool on äikest ja püsib tugevate sajuhoogude ja tuulepuhangute oht.

Kella 13.30 seisuga oli Raplamaa hoiatust vähendatud teisele tasemele. Lisaks on teise taseme hoiatus antud Järvamaale, Jõgevamaale, Tartumaale ja Põlvamaale. Teise taseme hoiatus tähendab, et esineb tavatuid ilmastikunähtusi ning ringi liikudes peaks olema ettevaatlik ja jälgima pidevalt ilmaprognoosi. Ööl vastu teisipäeva on oodata tugevat tuult, äikest, tugevaid sajuhooge ning rahet.

Selleks, et tormist põhjustatud ebamugavused oleksid võimalikult väiksed, soovitab päästeamet elanikel valmistuda.

 Enne äikesetormi:

 • Korja õuest kokku tuulega lendu tõusta võivad esemed.
 • Pargi sõiduk lagedale või garaaži.
 • Arvesta võimalike elektrikatkestustega: varu koju piisavalt toitu ja jooki.
 • Lae täis mobiiltelefon ja hangi võimalusel akupank ning hoia ka see laetuna.
 • Tangi auto kütusepaak täis.
 • Eemalda kodumasinad vooluvõrgust ning antennikaabel televiisorist.
 • Eemaldu veekogudest.
   

Äikesetormi ajal:

 • Püsi siseruumides.
 • Ära ava veekraani. Vesi on hea elektrijuht.
 • Ära varju üksikute puude, metallmastide ega -aedade lähedale.
 • Välgutabamuse võimalus on seal suurem.
 • Väldi autosõitu. Kui sõit on vältimatu, vali sobiv sõidukiirus ning arvesta teele langeda võivate puude või muude takistustega.
 • Hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teavita neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest Häirekeskust numbril 112.
 • Võimalusel väldi ahju kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata ja suitsu tuppa puhuda. Samuti toimivad laetud osakesed suitsus piksevardana.
 • Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.
   

Juhul kui elekter peaks katkema, siis:

 • Teavita sellest ka elektriettevõtteid.
 • Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana pigem patareidel töötavat taskulampi, mitte küünlaid.
 • Jälgi infokanaleid täiendavate prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks: abiks on patareidega raadio või autoraadio.
 • Tunne huvi, kas sinu tutvuskonna vanemate inimestega on samuti kõik korras.

Lätis põhjustas äikesetorm purustusi

Lätis põhjustas keskpäeva paiku Dobele kandis märatsenud äikesetorm mitmel pool märkimisväärset kahju, teatas BNS.

Naudite kandis sadas alla suuri raheteri, Kronauces murdis torm palju puid. Hulk hooneid said kannatada, neilt rebiti katuseid  ja purunes aknaid.

Tuli teateid ka olulistest kahjustustest Tervetes ja keskpäeval teatati suurest rahetormist Lestenest Tukumsi piirkonnas.

Kõige rängemini räsis elektriliine Dobele ja Leedu piiri vahel.

Läti keskkonna-, geoloogia- ja meteoroloogiakeskuse andmetel ulatusid Dobeles tuuleiilid äikese ajal 33 meetrini sekundis. Selline tuulekiirus vastab tugevale tormile, mis põhjustab suuri kahjustusi, murrab ja juurib puid, kahjustab hooneid ja seab ohtu inimeste elud.

Ruhnu laev teisipäeval liinile ei lähe

Tugeva tuul tõttu ei sõida teisipäeval liinilaev Runö, mis veab reisijaid mandri ja Ruhnu saare vahet, teatas Tuule Liinid. Tühistatud on kõik väljumised, seda nii tugeva tuule kui ka Ringsu sadama liikumispiirangute tõttu.

EuroPark lubab Tallinnas ja Tartus auto tormi eest parkimismajja viia tasuta

EuroPark teatas, et tormihoiatusega seoses on esmaspäevast alates 18.00-st kuni teisipäeva kella 10-ni auto parkimine tasuta osas Tallinna ja Tartu parkimismajades.

Tallinnas saab tasuta auto varjule viia Balti Jaama turu parkimismajas (kohti 126), Kalaranna 8 parkimismajas (kohti 104), Kristiine keskuse parkimismajas (kohti 500), Rävala parkimismajas (kohti 518), Promenaadi parkimismaja aadressil Poordi 3 (kohti 87), Rotermanni parkimismajas (kohti 111), Raadiku 8c parkimismajas (kohti 563), Solarise parkimismajas (kohti 237), Stockmanni parkimismajas (kohti 54), Tornimäe parkimismajas (kohti 320), T1 parkimismajas (kohti 1000), Vanasadama D-terminali parkimismajas (kohti 386) ja WTCT parkimismajas (kohti 200).

Tartus saab tasuta auto viia Maarjamõisa parkimisalale (kohti 620), Tasku parkimismajja (kohti 405) ja Raatuse parkimismajja (kohti 157).

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: