Guatemalas algas presidendivalimiste teine voor

Presidendivalimised Guatemalas.
Presidendivalimised Guatemalas. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Esteban Biba

Guatemala kodanikud asusid pühapäeval hääletama presidendivalimiste teises voorus uut riigipead, valimisi on ilmestanud paraku võimude ahistamine üllatuskandidaadi vastu, kes on kütnud valijaid üles oma lubadustega lõpetada korruptsioon.

Valimisjaoskonnad avati kohaliku aja järgi kell 7.00 (Eesti aja järgi kell 16.00).

Guatemalalastel on valik reformistliku "musta hobuse" Bernardo Arévalo ja endise esileedi Sandra Torrese vahel.

Viimased valimisküsitlused näitavad Arévalo korralikku edu.

Kuna mõlemad kandidaadid on sotsiaaldemokraadid, siis Guatemala saab endale esimese vasakpoolse riigipea enam kui kümne aasta jooksul.

Kesk-Ameerikas asuvat Guatemalat painab vaesus, vägivald, korruptsioon ja väljaränne, kuna igal aastal siirduvad tuhanded kodanikud otsima paremat elu mujalt, neist enamik Ühendriikidest.

Arévalo üllatuslikule edule valimiste avavoorus järgnesid haarangud tema erakonna Semilla kontoreis, aga samuti valimisametnike kabinettides. See omakorda vallandas ÜRO, Euroopa Liidu ja Ameerika Riikide Organisatsiooni pahameeletormi seoses kartusega, et võimud püüavad õõnestada valimisi.

Arévalot toetab 50 protsenti ja Torrest 32 protsenti valijaid, selgub CID Gallupi ja Freedom and Development Foundationi viimasest arvamusuuringust.

Arévalo tuli 25. juuni esimeses voorus teisele kohale.

Torres on ekspresidendi Álvaro Colomi endine abikaasa ning Arévalo on endise presidendi Juan José Arévalo poeg. 

Valimiste esimene voor oli suuremas osas riigis üldiselt rahulik. Pärast kolme opositsiooniesindaja kandideerimise tõkestamist võimude poolt oodati palju kehtetuid valimissedeleid. Presidendivalimiste esimeses voorus osales 22 kandidaati.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: