Proto avastustehases võistlesid noored isevalmistatud autodega
Tallinnas Proto avastustehases võistlesid noored isevalmistatud autodega, ikka eesmärgiga tekitada huvi inseneri- ja tehnika vastu.
Tallinna 21. kooli 6. c klassi esindasid kaksikud Damir ja Miroslav. Autod valmisid pooleteise kuuga puidust ja rattad lõikasid nad ise pleksiklaasist, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Minu masin on tehtud vineerist ja pleksiklaasist, kuna meie koolis on laser-tööpink ja seal võib kasutada ka pleksiklaasi. Jalgrattakumme on ka kasutuses. Siin on näha. Kaitseks pleksiklaasile," ütles Damir.
"Need on tehtud selleks, et rattad oleks kergemad, et oleks vähem vastu tulevat jõudu, sest kui meil on raske auto, siis selle liikuma panemiseks on vaja päris palju energiat," lisas Miroslav.
Materjalid, millest osalejad oma autosid valmistasid, on täiesti erinevad, kuna erilisi reegleid pole.
Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu (ETKL) juhatuse esimees Mart Soobik ütles, et üks reegel siiski on. "On selline reegel, et me anname kõikidele osalejatele neli kontori kummi ja võimalik on siis neid kumme omavahel ühendada ja leida sobiv lahendus, et panna teljed ja rattad pöörlema," rääkis Soobik.
Võistlus oli mõeldud põhikooli õpilastele, kelle ülesanne oli valmistada kummist stardisõlmega auto, mis peaks mööda teed sõitma. Osalejate ülesanne on sõita mööda tähistatud lõiku võimalikult kaugele. Auto võis sõita maksimaalselt 20 meetrit, mis on täpselt sama pikk kui Proto avastustehase Panter saal.
Viljandi Kesklinna Kooli tehnoloogiaõpetuse õpetaja Mait Sinimaa ütles, et sõit ei ole mitte ainult kauguse, vaid ka täpsuse peale. "Meil on maha märgitud joon, seda joont tuleb sõita ja mõõdetakse detsimeetri täpsusega ja detsimeeter annab ühe punkti ja iga kõrvale kaldutud detsimeeter annab miinus punkti," rääkis Sinimaa.
Kokku osalesid osalejad oma autodega kolmes voorus ning lõpus said kõik diplomi. Samuti valiti lisaks sellele, kelle auto kõige kaugemale sõitis, eraldi välja ka rahvalemmiku saanud osaleja.
Toimetaja: Aleksander Krjukov