X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti seab elektritariifide tõusule kaheks aastaks lae

Elektri ülekandeliin.
Elektri ülekandeliin. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Läti seim võttis neljapäeval lõpplugemisel vastu elektrituru, energeetika ja avaliku teenuse reguleerijate seaduste muudatused, millega seatakse elektri jaetariifide tõusule kaheks aastaks lagi.

Kehtivad õigusaktid ei kehtesta tariifide tõstmise ülemmäära. Muudatused näevad ette tuleva aasta jaanuarist kuni 31. detsembrini 2025 kõikidele ühefaasilise ühendusega majapidamistele ning kolmefaasilise ühendusega majapidamistele, mille voolutugevus on 16, 20, 25 ja 32 amprit, kehtestada jaeelektri tariifi püsiosa kasvu ülemmäär.

Ühefaasilise ühenduse puhul ei tohiks 16-amprise voolutugevuse puhul järgmisel aastal tõus ületada kaht eurot, 20-amprise voolutugevuse puhul 2,50 eurot ja 25-amprise voolutugevuse puhul kolme eurot kuus.

Suurim tõus tuleb kolmefaasilise ühenduse puhul: 16-amprise voolu puhul neli eurot, 20-amprise puhul 4,50 eurot ja 25-amprise puhul kuus eurot kuus.

Kliima- ja energeetikaministeeriumi esindajad märkisid varem komisjonile, et nüüdseks on üle 28 000 kasutaja oma ühendusvõimsused üle vaadanud ja oma vajadustele vastavaks kohandanud.

Eelnõu autorid märgivad, et mullusuvised elektri jaotusvõrguteenuste tariifide muudatused tõid õiguslikus korralduses esile hulga puudujääke. Tariifide järsud muutused vähendasid usaldust nii teenusepakkuja kui ka valitsuse kui avalike huvide kaitsja vastu.

"Muudatuste eesmärk on edendada reguleeritud teenustega seonduvat läbipaistvust ja ennustatavust – eelkõige energiavaldkonnas, kus üksikud teenusepakkujad, kes osutavad teenuseid reguleeritud hinnaga, teenindavad väga suurt hulka kasutajaid, sealhulgas kodumajapidamisi," seisis seadusemuudatuse seletuskirjas.

Lisaks tegid saadikud ettepaneku kohustada süsteemihaldureid lisama oma süsteemi kümne aasta arengukavasse vastava valdkonna, kasutajate tulevaste vajaduste ja süsteemiteenuste tariifide ennustuse kohta täpsem teave.

Avalike teenuste reguleerimise komisjon peab omakorda kehtestama tariifide arvutamise metoodikas ka tariifihälbe maksimumsuuruse. Muudatused parandavad teabe kättesaadavust tarbijatele ning puudutavad nii elektri- kui ka maagaasisüsteemi teenuseid.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: