X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Saksamaa rohelised muutsid meelt ühe rohetehnoloogia suhtes

Saksamaa majandus- ja kliimaminister Robert Habeck Saksa roheliste erakonna kongressil.
Saksamaa majandus- ja kliimaminister Robert Habeck Saksa roheliste erakonna kongressil. Autor/allikas: SCANPIX/DPA/KAY NIETFELD

Saksamaa rohelised avaldasid oma Euroopa Parlamendi valimiste programmi, milles asusid nad esmakordselt toetama süsiniku sidumise ja ladustamise (CCS) tehnoloogia kasutuselevõttu. Varem pidasid Saksa rohelised seda tehnoloogiat kulukaks ja tarbetuks.

Euroopa Parlamendi suurima ja juhtiva rohelise erakonna vastuseis CCS tehnoloogiale takistas seni selle kasutuselevõtuks soodsa regulatiivse keskkonna loomist Euroopa Liidus.

ÜRO valitsustevaheline kliimamuutuste paneel (IPCC) on varem korduvalt soovitanud CCS tehnoloogia laiemat kasutamist kliimasoojenemise ohjeldamiseks.

IPCC aruannete üks autoritest, Saksa teadur Ottmar Edenhofer võrdles varem roheliste vastuseisu CCS tehnoloogiale Saksa konservatiivide vastuseisuga riigivõlakirjade välja andmisele.

Nüüd aga tegid Saksa rohelised kannapöörde ning asusid CCS tehnoloogiat toetama neis valdkondades, kus on süsinikdioksiidi (CO2) heitmete vähendamine on teisi viise kasutades raskendatud.

"Me soovime luua standardiseeritud regulatiivse raamistiku üle kogu Euroopa ning arendada integreeritud Euroopa taristut, kaas arvatud Euroopa ühist CO2 ladustamise taristut," seisab valimisprogrammis.

Rohelisest Saksamaa majandus- ja kliimaminister Robert Habeck on varem korduvalt pakkunud ladustada Saksa CO2 Norras, kuid seni pole see erakonna toetust leidnud.

Erakonna meelemuutus on hea uudis Euroopa Komisjonile, mis töötab "industriaalse süsinikujuhtimise" plaani kallal. Plaani soovitakse avalikustada lähinädalail.

Seni pole sellise programmi käivitamine õnnestunud EL-i institutsioonides CCS tehnoloogiale vastuseisu tõttu.

Euroopa tähtsaima rohelise erakonna kannapööre selle tehnoloogia osas võib aidata kaasa plaani vastuvõtmisele.

IPCC aruande järgi tuleb globaalse kliimasoojenemise allpool 1,5 kraadi hoidmiseks võrreldes tööstusrevolutsiooni eelse ajaga kasutada ka CCS tehnoloogiat süsinikdioksiidi sidumiseks.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: