X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kaalep: "Olukorrast riigis" jätkab taskusaatena

Foto: Kairit Leibold/ERR

Senine Raadio 2 arutelusaade "Olukorrast riigis" jätkub ERR-i uues rakenduses podcast'ina, ütles ERR-i juhatuse liige Tiina Kaalep Vikerraadio saates "Meediatund". See on aga vaid üks paljudest Raadio 2 puudutavatest muudatustest.

Raadio kuulamine on Eestis jätkuvalt väga-väga populaarne, kuid samal ajal on tulnud lisaks muusika striimimine ja podcast'ide maailm, sõnas Kaalep.

Tema sõnul tuleb kõige suurem erinevus välja, kui võrrelda 14–24-aastaseid noori ja ülejäänuid. "Seal on erinevus kõige suurem. Kõige rohkem täna Euroopa inimene ajaliselt striimib muusikat, seejärel kuulab raadiot ja siis kuulab podcast'e. Noortel on muusika striimimine aga oluliselt suurem, teisel kohal on podcast'id ja seejärel raadio," selgitas Kaalep.

Tema sõnul peab ERR selle muudatusega kaasa minema. "Peame olema tähelepanelikud, mida eri vanusesegmendid soovivad kuulata. Peame jälgima nende kuulamisharjumusi ja sellega kaasa minema. Mõtlen siin podcast'e. Inimesed tahavad kuulata pikka juttu, aga nad tahavad seda kuulata oma tingimustel, mitte siis, kui saade on raadioeetris," sõnas Kaalep.

Ta lisas, et podcast on tihti äravahetamiseni sarnane tavalise pika jutusaatega raadios: ka podcast'i keskmes on tark kõnelev inimene, kellelt on midagi õppida. "Sel suvel Raadio 2 kasutas suvist aega, et toota kaht podcast'i-sarja: "Spordis ainult tüdrukud" ja "Piltlikult öeldes". Nüüd lisandub Raadio 2-l kolmas podcast "Olukorrast riigis"," sõnas Kaalep.

Kaalep märkis, et Raadio 2 on 30 aastat vana raadiojaam, mis on loodud noorte jaamana. "Ta on oma ajaloo jooksul teinud läbi neli väga suurt programmimuudatust, praegu on käsil viies. Kõik muudatused on läinud mõningase kriginaga. Aga kui uus kava on hakanud tööle, siis ta on loksunud paika nii kuulajate kui ka tegijate vaates," sõnas Kaalep.

Kaalep rõhutas, et peatoimetajal on ERR-is alati olnud roll ja õigus muuta ja koostada programmi. "Selle programmi, mis praegu viimaseid kuid töötab, autoriks oli peatoimetaja Heidy Purga. Samamoodi teeb praegune peatoimetaja Margus Kamlat muudatusi praeguses R2 programmis. Need käivituvad uue aasta alguses ja puudutavad tervet saatepäeva," ütles ta.

Muudatused on mõnes kohas suuremad, mõnes väiksemad. "Ma väga loodan, et osaliselt ka selle tagasiside põhjal, mis on saadud ja osaliselt oma tõekspidamise põhjal, on jõutud programmile, mis kuulajale sobib ja mis vastab juhatuse seatud eesmärkidele, milleks on kuulajate languse peatamine ja võimalusel tõstmine ja kindlasti leida üles noor kuulaja," sõnas Kaalep.

"Raadio 2 on see värav, mille kaudu ootame noort kuulajat oma kuulajate hulka. Raadio 2 on seda varem olnud. Kolleegid teistest avalik-õiguslikest organisatsioonidest pidevalt reformivad noorte jaamu, aga meie vahe programmimuutusel on olnud väga-väga suur," sõnas Kaalep.

Noored tunniajast saadet Kaalepi sõnul raadiost kuulata ei taha. "Raadio 2 programmis pole pikka tunniajast raadiosaadet, kuid on palju lühemaid vorme, mis toovad sisse senisest erinevad teemad. Raadio 2 on seni olnud muusikatööstusekeskne, see pole olnud halb, see ongi olnud eesmärk, aga täna oleme arvamusel, et noor raadiokuulaja vajab ka muud: rääkida loodushoiust, taaskasutusest, investeerimisest, toimetulekust. Tahame luua seal ajakirjanduslikud formaadid, lühemas vormis, et need kõnetaksid kuulajat," sõnas Kaalep.

"Eesti muusika osakaal Raadio 2 programmis tõuseb – eesti artistide osakaal tõuseb. See on ka olnud üks muudatuse eesmärke. Ka uute eesti artistide lood on väga oodatud," ütles Kaalep.

Kaalep möönis, et Raadio 2 programmi muutmise protsessis oleks võinud palju teisiti teha. "Pole põhjust olla uhke, et inimestele on meelehärmi tekitatud. See on olnud meile õppetund, kuidas teateid inimesteni viia, et ei tekiks sellist reaktsiooni. Vabandan Raadio 2 asjus nördinud inimeste ees, et oleme tekitanud kurbust-meelehärmi viisiga, kuidas oleme öelnud, kas üks või teine saade jätkab või ei jätka. See on olnud kehv. Aga loodan, et saame sellest üheskoos üle," rääkis Kaalep.

Kaalep rääkis ka, et ERR-i podcast'id hakkavad olema kuulatavad rakenduses, millest räägitakse valjemini järgmise paari nädala jooksul. "Nad on seal kergesti leitavad, ja ei oma tähtust, mis kanali juures nad on. Saated-teemad-saatejuhid on seal nähtavad, mitte see, mis kanalis nad levivad," sõnas ta.

Toimetaja: Mari Peegel, intervjueeris Marju Himma

Allikas: Meediatund

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: