X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Lõuna-Ameerika riigid kutsusid Venezuelat ja Guyanat üles läbirääkimistele

Nicolás Maduro
Nicolás Maduro Autor/allikas: SCANPIX/AFP/PEDRO RANCES MATTEY

Majandusühendus Mercosur ja teised Lõuna-Ameerika riigid väljendasid neljapäeval sügavat muret Guyana ja Venezuela vahelise piiritüli süvenemise pärast ja kutsusid naabreid üles rahumeelse lahenduse leidmisele.

"Ladina-Ameerika peab olema rahupiirkond," toonitati Argentiina, Brasiilia, Paraguay, Uruguay, Tšiili, Colombia, Ecuadori ja Peruu ühisavalduses.

"Hoiatame ühepoolsete sammude eest, mida tuleks vältida, kuna need tekitavad lisapingeid. Ühtlasi ärgitame mõlemat osapoolt pidama läbirääkimisi, et leida vaidlusele rahumeelne lahendus," seisis avalduses.

Briti välisminister David Cameron hoiatas neljapäeval Venezuelat, et riik ei astuks ühepoolseid samme vaidluses Guyanaga naftarikka piiripiirkonna üle.

"Need piirid määrati 1899. aastal. Ma ei näe absoluutselt mingit põhjust Venezuela ühepoolseks tegevuseks," toonitas Cameron pärast kohtumist USA välisministri Antony Blinkeniga, kellega anti ühine pressikonverents.

Pinged Venezuela ja Guyana vahel suurenesid teisipäeval, kui Nicolás Maduro pakkus välja eelnõu vaidlusalusesse naftarikkasse piirkonda Venezuela osariigi rajamiseks ja käskis riiklikul naftafirmal anda välja litsentse nafta puurimiseks maa-alal, mis on suurem näiteks Kreekast.

Maduro tegi valitsusistungil ettepaneku saata rahvusassambleesse eelnõu Guyana Essequibo osariigi loomiseks piirkonnas, mis on kuulunud üle saja aasta Guyanale.

Maduro andis ka korralduse hakata kohe välja andma nafta-, gaasi- ja kaevanduslube.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: