X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venemaa endine luureohvitser põgenes Hollandisse ja annab tunnistusi

Rahvusvaheline kriminaalkohus (ICC)
Rahvusvaheline kriminaalkohus (ICC) Autor/allikas: SCANPIX/imago images/IP3press

Venemaa armee endine luureohvitser Igor Salikov põgenes Hollandisse ja avaldas soovi anda rahvusvahelises kriminaalkohtus (ICC) tunnistusi Vene sõjakuritegude kohta. 60-aastane Salikov juba jõudis anda intervjuu Hollandi meediale.

Salikov väidab, et teenis Venemaa armees 25 aastat, seejärel liitus Wagneri grupeeringuga. Salikovi sõnul sõdis ta Süürias ja mitmes Aafrika riigis. Samuti osales ta 2014. aastal Venemaa agressioonis Ukraina vastu. Ukrainasse läks ta ka 2022. aastal, kui Venemaa alustas seal täiemahulist sõjalist tegevust. 

Ta kirjutas kriminaalkohtule kirja, milles tunnistas, et võttis osa Krimmi poolsaare annekteerimisest ning oli seotud ka Donetski separatistide tegevusega. Samuti kirjeldas ta, kuidas Venemaa pani 2022. aastal toime sõjakuritegusid. 

Tema sõnul küüditati lapsi Venemaale, sellega tegelesid Venemaa eriteenistused, vahendas Ukrainska Pravda.

Salikov ütles, et suutis 2022. aasta juunis koos perekonnaga Venemaalt põgeneda. Kõigepealt jõudis ta Küprosele ning lõpuks põgenes läbi Serbia Hollandisse. Amsterdami jõudis ta 18. detsembril ning avaldas siis soovi anda kohtus tunnistusi. 

Venemaa alustas 2022. aasta veebruaris Ukrainas täiemahulist sõjalist tegevust. Seejärel on Venemaalt lahkunud mitu sõjaväelast. 2023. aastal jõudis Leedusse Vene õhujõudude ohvitser, leitnant Dmitri Mišov. 

Mišov ütles, et sõjaväelased ei usalda Venemaa keskvalitsust. "Nad näevad, mis tegelikult toimub. Nad pole mingid tsiviilisikud, kes istuvad televiisori ees. Sõjaväelased ei usu ametlikke teateid, sest need ei vasta tõele," ütles Mišov.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: