X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Leedu kaotab isikustamata kõnekaardid

Mobiiltelefon.
Mobiiltelefon. Autor/allikas: ERR

Leedu parlament võttis teisipäeval vastu seaduseelnõu, millega kohustatakse sideoperaatoreid registreerima uusi ettemakstud kõnekaarte ja inimesi, kes neid ostavad. Seadus jõustub 2025. aastal.

Eelnõu poolt hääletas 104 seimi (Leedu parlamendi) liiget, 23 jäi erapooletuks ja ainult üks saadik hääletas vastu. Seadusmuudatuse eesmärk on võidelda petukõnede ja riigis sagenenud pommiähvarduste vastu, vahendab Leedu rahvusringhääling LRT.

Alates 2025. aastast saab ettemakstud kõnekaarte müüa ainult inimestele, kes on edastanud müüjale järgmise informatsiooni: ees- ja perenime, isikukoodi, koduaadressi ning oma isikut tõendava dokumendi tüübi, sarja ja numbri. Kõnekaarti ostvad ettevõtjad peavad edastama oma juriidilise nime ja registrikoodi.

Praegu pakub kolm Leedu suurimat sideoperaatorit ettemakstud kõnekaarte Ežys, Labas ja Pildyk kaubamärgi all.

Leedu sideoperaatorite tegevust reguleeriva ameti andmetel kasutas selle aasta teises kvartalis üle 1,2 miljoni tarbija ettemakstud kõnekaarte, mis moodustas pea 26 protsenti kõikidest sideteenuste kasutajatest Leedus.

Isikustamata ettemakstud kõnekaartide kaotamist on Leedus arutatud 2017. aastast saadik, kuid valitsus andis ideele oma heakskiidu alles sel aastal. Valitsuse sõnul kaalub kelmide ja teiste kurjategijate tekitatav kahju üle ebamugavused tarbijatele ja lisakulud sideoperaatoritele.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LRT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: