X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola uus valitsus vallandas vastuolulised avaliku meedia juhid

{{1703080500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Poola uus valitsus teatas kolmapäeval, et vallandab vastuoluliste avaliku meedia väljaannete juhid, kes tegutsesid endise opositsiooni hinnangul parempopulistide kaheksa-aastase võimu ajal vaid valitsuse ruuporina. Pärast valitsuse teadet kadus eetrist uudistekanal TVP Info.

Avalik-õigusliku televisiooni, raadio ja uudisteagentuuri juhatuse esimehed ning juhatused vallandati, teatas Poola kultuuriminister kolmapäeval, viidates uue parlamendi otsusele taastada avaliku meedia erapooletus ja usaldusväärsus.

Kolmapäeval kadus eetrist uudistekanal TVP Info, samas kui veel kaks avalik-õiguslikku telekanalit TVP 1 ja TVP 2 jätkasid tööd, kuid ilma uudistesaadeteta. TVP Info veebilehte avada püüdvaid lugejaid suunatakse automaatselt ümber TVP 1 kodulehele.

Seaduse ja Õigluse (PiS) partei valitsusajal süüdistas opositsioon avalikku meediat sageli kallutatud uudistes, valitsuspropaganda edastamises ja opositsiooni ründamises.

Uus valitsuskoalitsioon võttis teisipäeval vastu resolutsiooni, milles nõudis erapooletu ja usaldusväärse avaliku meedia taastamist. Samuti jäi TVP rahastus uue valitsuse pakutud eelarve eelnõust välja.

PiS-i saadikud korraldasid seepeale televisiooni hoonetes istumisprotesti ja lasid end koos teletöötajatega pildistada.

PiS-i endine kultuuriminister Piotr Gliński ütles, et avalik-õigusliku juhtide väljavahetamine on seadusvastane. "See on selgelt rünnak vabale meediale, see on seadusrikkumine," ütles ta.

Endise võimupartei saadikud lubasid pöörduda Poola põhiseaduskohtusse, et kaitsta telekanalit, vahendab Financial Times. Enamus kohtunikke said ametisse PiS-i võimul oleku ajal.

Opositsioon ja vabaühendused süüdistasid varem PiS-i valitsust püüdes sõltumatu ajakirjandus vaikima sundida ja väljendusvabadust piirata.

TVP pole kuigi populaarne telekanal Poola suurtes linnades nagu Varssavi, kuid tegemist on ühe suurima infoallikaga Poola väikelinnades ja maal.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: