X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venemaa korraldab Mariupoli "taassündi" reklaamivat propagandaüritust Itaalias

Mariupoli draamateater, milles hukkus Vene õhurünnakus umbes 600 tsiviilisikut.
Mariupoli draamateater, milles hukkus Vene õhurünnakus umbes 600 tsiviilisikut. Autor/allikas: COVER IMAGES/MARIUPOL CITY COUNCIL IN EXILE

Venemaa ja Itaalia sidemeid propageeriv Emilia-Romagna maakonna Vene kultuuriühendus korraldab Modena linnas ürituse, mille käigus reklaamitakse Mariupoli "taassündi". Vene väed hävitasid Ida-Ukrainas asuva linna peaaegu täielikult 2022. aasta kevadel.

Üritus toimub Modena linnahallis ning sellest võtab osa ka Vene peakonsul Milanos Dmitri Štodin. Korraldajate sõnul on ürituse eesmärk reklaamida "linna taassündi pärast sõda", kirjutab Euractiv.

Ida-Ukrainas asuv Mariupoli linn oli piiratud Vene vägede poolt vahetult pärast 2022. aasta veebruaris aset leidnud Vene täiemahulist sissetungi Ukrainasse. Vene õhu- ja suurtükirünnakutes hävis suurem osa linna hoonetest ning sõjategevuses hukkus teadmata arv Ukraina tsiviilisikuid.

Ukraina arvutuste järgi võis hukkunute arv ületada 25 000 piiri, kelle seas on umbes 600 inimest, kes said surma Vene õhurünnakus Mariupoli draamateatrile.

Ukraina saadik Itaalias Jaroslav Melnõk mõistis ürituse hukka, nimetades seda üüratuks künismiks ja tuhandete tsiviilohvrite mälu rüvetamiseks, mis teenib Vene propaganda huve.

Melnõki sõnul peaks Modena linnapea Gian Carlo Muzzarelli ürituse tühistama ja kaitsma linnakodanikke väärinfo leviku eest.

Ka Itaalia rahvasaadik Filippo Sensi palus Muzzarellit üritust keelustama.

"Olen sügavalt nördinud, et venemeelne organisatsioon saab levitada propagandat Mariupoli kohta Modena linnahallis," kirjutas Sensi sotsiaalmeedias X (varem Twitter).

Nii Sensi kui Muzzarelli kuuluvad mõlemad Itaalia opositsioonilisse vasaktsentristlikku Demokraatlikku Erakonda.

Linnapea sõnul ei toeta ta üritust, kuid linnahalli rendileping oli sõlmitud nõuetekohaselt ning ürituse korraldajad lubasid austada põhiseaduslikke väärtusi, mistõttu ei kavatse ta üritust keelustada.

Vene diplomaadid Itaalias ja üritust formaalselt korraldav kultuuriühendus ei vastanud ajakirjanike kommenteerimise palvele.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: