X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Suurbritannia plaanib rajada moodulreaktorid pea kõikjale

Somerseti piirkonda tuleb tuumajaam Hinkley Point C
Somerseti piirkonda tuleb tuumajaam Hinkley Point C Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/PETER NICHOLLS

Suurbritannia valitsus tahab riigis suurendada energiajulgeolekut ja plaanib seetõttu juurde ehitada uusi tuumajaamu. London ei tunne muret ka tuumaenergia ohutuse pärast ja kavatseb lubada kõikjale kaasaegseid moodulreaktoreid püstitada.

London tahab, et suurte tuumajaamade kõrvale tuleks ka moodulreaktorite park. Selleks plaanib valitsus leevendada praeguseid reegleid. Uued reeglid lubaksid moodulreaktoreid rajada praktiliselt kõikjale, vahendas The Times.

Peaminister Rishi Sunak leiab, et tuumaenergia suudab lahendada riigi ees seisvad energiaprobleemid. Autoritaarsed riigid kasutavad naftat ja gaasi ka energiarelvana. Suurbritannia tahab nüüd vähendada sõltuvust fossiilsetest energiaallikatest ja täita oma ambitsioonikaid kliimaeesmärke. 

Juba 2022. aastal avaldas Boris Johnsoni valitsus uue energiajulgeoleku strateegia. Strateegia kohaselt keskendub Suurbritannia tuumaenergiale, mis peaks 2050. aastaks andma veerandi riigi elektrienergiast. Riik plaanib selle strateegia raames ehitada juurde kaheksa tuumaelektrijaama

Sunak jääb kindlaks Johnsoni plaanile hankida veerand elektrist tuumaenergiast. Plaanitava kaheksa tuumajaama koguvõimsus oleks 14 gigavatti (GW), vaja oleks aga 24 gigavatti. Valitsus plaanib selle lünga täita moodulreaktorite abil.

Seetõttu vajab riik uusi kohti, kuhu selliseid moodulreaktoreid saab püstitada. Nüüd palutakse  arendajatel määrata selliste reaktorite asukohad uute ohutuse eeskirjade alusel.

Uute eeskirjade alusel ei tohi moodulreaktoreid rajada piirkondadesse, kus elab üle viie tuhande inimese ruutkilomeetri kohta. Mujal lähevad praegused piirangud palju leebemaks. Ametnikud eeldavad, et arendajad tahavad püstitada moodulreaktoreid tööstuspiirkondade lähedusse või piirkondadesse, kus on kvalifitseeritud tõõjõud ja kaasaegne taristu.  

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: