August toidupoes: pisut odavnesid nii aedviljad, piimatooted kui ka jahu
Paljud toiduained, näiteks suur osa aedvilju, piimatooteid ning teravilja- ja pagaritooteid maksid augustis poes pisut vähem kui aasta tagasi, erandiks olid aga leib, juust ja mitmed lihatooted, mille hind tõusis.
Konjunktuuriinstituudi hinnaandmed näitavad, et augustis langes paljude piimatoodete hind. Kõige enam ehk viiendiku võrra tuli allapoole kilepakendis 2,5-protsendilise piima hind: mullu augustis maksis see 84 senti, nüüd aga 67 senti. Üle üheksa protsendi odavnes ka hapukoor, mille eest mullu tuli maksta 3,51, möödunud kuul aga 3,18 eurot.
Kolme protsendi võrra odavnes ka keefir ning alla protsendi ehk viie sendi võrra vähenes väikepakendis või kilohind.
Vastupidises suunas liikus aga kohvikoore, kodujuustu ja juustu hind. Neist enim kallines kohvikoor, 2,57 eurolt 2,68 eurole. Kodujuustu kilohind kerkis üheksa sendi võrra 5,85 euroni ning juustukilole tuli juurde ligi neli protsenti ehk mulluse 11,22 euro asemel sai selle tänavu augustis kätte 11,64 euro eest.
Veidi odavnesid ka munad. Neist enim langes M-suuruses importmunade karbi hind, mille eest mullu tuli maksta 2,16 eurot, tänavu aga 1,87 eurot ehk languseks tuli üle 13 protsendi.
Kohalike M-suuruses munade karp odavnes viie protsendi võrra 2,52 euroni ja L-suuruses munade hind vähenes kolme protsendi võrra.
Munade hinnaliikumises olid ainsaks erandiks L-suuruses importmunad, millele tuli ligi 12 protsenti hinnalisa: 2023. aasta augustis maksis 10 munaga karp 2,34 eurot ja eelmisel kuul 2,61 eurot.
Kui vaadata hinnaliikumisi selle aasta juulist kuni augustini, siis enamiku piimatoodete puhul jäi hind samaks või muutus alla ühe protsendi võrra. Ainus piimatoode, mille hind tõusis kuu lõikes märgatavalt ehk ligi kaheksa protsenti, oli kohvikoor, mis sai kuuga 19 senti hinnalisa.
Ka Eesti munade hind püsis suvel muutumatuna, kuid importmunad odavnesid kuue protsendi võrra.
Mitmete teravilja- ja pagaritoodete hind oli eelmise aasta suve lõpuga võrreldes languses. Saia hind vähenes 2,92 eurolt 2,78 euroni, nisujahul 1,29 eurot 1,18 euroni ja kaerahelbed odavnesid 2,37 eurolt 2,26 euroni.
Leib sai aga hinnalisa. Mullu augustis maksis leivakilo 2,83 eurot, tänavu aga kümme senti rohkem.
Suhkur on aastaga odavamaks läinud, sest aasta eest oli suhkrukilo maksumus 1,48 eurot, nüüd aga 1,23 eurot ehk 17 protsenti vähem.
Kui kõrvutada tänavust juulit ja augustit, siis jäi teravilja- ja pagaritoodete hinnaliikumine alla poole protsendi piiresse ehk muutused olid ühe sendi piires, välja arvatud suhkrukilo, mis odavnes kahe sendi võrra.
Enamiku lihatoodete aastane hinnatõus- või langus jäi paari protsendi piiresse. Näiteks suitsukarbonaad ja viinerid kallinesid kahe protsendi võrra, samas kui seakarbonaad ja kondita sealiha odavnesid ühe protsendi võrra. Keeduvorstikilo sai neli protsenti hinnalisa ehk see maksis mullu augustis 6,33, tänavu aga 6,59 eurot.
Rohkem kui veerandi võrra kallines importbroiler, mille mullu sai kätte 3,06-eurose kilohinnaga, nüüdseks aga oli see kerkinud 3,89 euroni. Ligi viis protsenti kallines kondita veiseliha, mille kilo maksis augustis 17,67 eurot ehk 77 senti aastatagusest rohkem.
Juuli ja augusti hindu võrreldes ei ole ka lihatoodetes suuri muutusi. Ainult viinerite hind sai neli ja seakarbonaadi hind 1,5 protsenti hinnalisa.
Kalatoodete hind, mis kipub alati heitlikum olema, muutus ka augustis teistest tootegruppidest enam ja enamjaolt kallinemise suunas.
Kauplustes paistis silma jahutatud ahvenafilee kallinemine 28 protsendi võrra 30,31 euroni, jahutatud ahven sai 23 protsenti ja räimerümp 24 protsenti hinnalisa, kallinedes 3,58 eurolt 4,43 euroni. Jahutatud forellifilee hind tõusis 11 protsendi võrra 17,31 euroni.
Ainus kalaliik, mida augustis poelettidelt aastatagusest odavama kilohinnaga osta sai, oli jahutatud lõhefilee. See maksis mulluse 22,98 euro asemel 19,12 eurot ehk 17 protsenti vähem.
Turgudel oli kalaliikidest suurim kallineja jahutatud ahven, mis maksis lausa 37 protsenti rohkem ehk mulluse 5,58 asemel 7,66 eurot. Ka jahutatud räime kilohind kallines 17 protsendi võrra 2,6 euroni.
Jahutatud forellifilee hind langes turgudel kümne protsendi võrra 22,98 euroni ja lõhefilee hind vähenes nelja protsendi võrra 21,61 euroni.
Aedviljade hind oli selle aasta augustis valdavalt veidi soodsam kui 2023. aasta suvel, ehkki oli ka suuri erandeid: nimelt maksis pikk importkurk tänavu 56 protsenti rohkem kui eelmisel aastal ehk 1,99 euro asemel 3,11 eurot. Ka importtomati kilo oli 34 protsenti kallim ja maksis 3,65 eurot.
Samal ajal odavnes mugulsibul 35 protsendi võrra ehk mullu 1,30-eurost kilohinda maksnud toote sai eelmisel kuul kätte 85 sendiga.
Teiste aedviljade hinnakõikumised olid tagasihoidlikumad. Lahtine porgand odavnes 14 protsendi võrra 66 sendini kilost, samas kui pakitud porgandi hinnale lisandus ligi kaks protsenti, nii et see maksis 2,31 eurot.
Peakapsas odavnes aastaga 15 protsenti ehk 89 sendilt 76 sendini ja kartuli hind odavnes keskmiselt nelja protsendi võrra, kuid kui lahtise kartuli hind langes kümne protsendi võrra 80 sendini kilost, siis pakitud kartuli hinnalangus oli alla ühe protsendi.
Juulit ja augustit võrreldes kõikus köögivilja hind teistest kaupadest rohkem ning enamik hindu langes. Näiteks porgandikilo odavnes 16 protsendi võrra, kohalik pikk kurk 37 protsendi võrra ja imporkurk 20 protsendi võrra. Mugulsibula hind vähenes kuuga samuti kümne protsendi võrra ja kohalik tomat maksis 13 protsenti vähem.
Odavnesid ka importõunad: juulis maksis nende kilo keskmiselt 2,41 eurot ja augustis 2,08 eurot. Samal ajal läks kodumaine õun kuuga 50 protsenti kallimaks ja maksis augustis 3,89 eurot, kui veel juulis sai seda osta keskmiselt 2,59-eurose kilohinnaga.
Kallines ka peakapsas, mis sai kuuga kuus senti hinnalisa, ning pikk importkurk, mis kallines 11 protsenti.
Toimetaja: Karin Koppel