Galerii ja video: Kanama viadukti varistamine
Ööl vastu kolmapäeva varistas transpordiamet koos kaitseväega Tallinna−Pärnu maantee Kanama viadukti, mille asemele rajatakse uus viadukt ning ümberehitamisele läheb ka selle lähiümbrus.
Kanama viadukt on aastakümneid vana, amortiseerunud ning selle praegune kandevõime, mis on 80 tonni, ei võimalda transportida kaitseväetehnikat või eriveoseid.
"Pärast viadukti ümberehitust, kui kandevõime on 360 tonni, saab olukord olema kõikidele kasutajatele palju mugavam," ütles transpordiameti sillaanalüütik Olari Valter tööde eel.
Kanama viadukt on alates 4. novembrist rekonstrueerimistöödeks liiklusele suletud ning sellega seotud ajutine liikluskorraldus jääb kehtima kuni järgmise aasta kevadeni.
Ettevalmistustööd viadukti varistamiseks algasid kuu aega tagasi, kui hakati tegema esimesi arvutusi. Laenguid hakati paigaldama pühapäeval ja viimased said paika veidi enne südaööd, planeeritust veidi hiljem. Viadukti purustamiseks kasutati 240 laengut, kus oli kokku 60 kilo trotüüli.
"Ta on ikkagi keeruline töö, see nõuab arvutamist, mõõtmist. Siin seda eeltööd on oluliselt rohkem, kui see, mida siin objektil näha on," ütles kapten Urmas Tonto kaitseväe 1. jalaväebrigaadi pioneeripataljonist.
Tonto sõnul said pioneerid Kanamal õppida erinevate laengupanemise viiside ja uuema süütesüsteemi kasutamist, aga ka harjutada ka erinevate tööriistade kasutamist.
42 aastat tagasi ehitatud viadukti iseloomustas transpordiameti sillaanalüütik Olari Valter sõnadega täitsa hea.
"Väga suur probleem oli kandevõimes, kuna silla peal asus neli rada, siis igal rajal tahtis sõita oma veok ja sellest jäi väheseks," lausus Valter.
Vana viadukti kandevõime oli 80 tonni, uue oma on kordi suurem − 360 tonni ehk üle viadukti saab edaspidi sõita ka liitlaste raskem soomustehnika. Just selle liigutamiseks Tapa linnaku suunas saadigi enam kui viis miljonit eurot sõjalise mobiilsuse projekti EstMilMob. Kokku läheb viadukti uuendamine maksma ligi 14 miljonit. Sõjaväe liigutamise kõiki probleeme Kanama ümberehitus ei lahenda.
"Tallinna ringteel saab selle viaduktiga pudelikaela likvideeritud. Tallinna ringteel on hästi, aga mis edasi tuleb, seal on veel tööd küll," ütles Valter.
Valteri sõnul tuleb uus viadukt laiem, aga ka pikem ja seda projekteerides on arvestatud ka võimalusega, et kriisi korral on seda vaja kiiresti lõhkuda vaenlase liikumise takistamiseks. Seetõttu on viadukti sisse jäetud pesad trotüüli jaoks.
"Oleme jätnud ja selleks, et teooria lõhkamise poole pealt läheks kokku praktikaga, siis me harjutamegi," ütles Valter.
Esimesed autod peaksid üle uue viadukti sõitma järgmise aasta mais ja kui ilmastikutingimused lubavad, siis võib ka piirkiirus tõusta 120 kilomeetrini tunnis.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi