Nädala asemel kuudeks kosmosesse jäänud astronaudid jõudsid tagasi Maale
USA kosmoseagentuuri NASA astronaudid Butch Wilmore ja Suni Williams olid rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) kaheksa päeva asemel üheksa kuud. Teisipäeval jõudsid nad pärast pikaks veninud kosmosemissiooni tagasi Maale.
Eelmise aasta juunis viis Boeingu Starliner astronaudid kosmosesse. Wilmore ja Williams pidid jääma jaama kaheksaks päevaks, kuid kapsli põtkurite tõrgete tõttu ei olnud naasmine ohutu. Kaks astronauti jäid seetõttu edasi ISS-i.
Eelmisel pühapäeval aga põkkus SpaceX-i kosmoselaev Crew Dragon rahvusvahelise kosmosejaamaga ning see võimaldas astronautidel Maale naasta.
SpaceX-i kosmosekapsel maandus langevarjude abil Mehhiko lahte kell 23.57. Koos Wilmore'i ja Williamsiga jõudsid Maale tagasi ka ameeriklane Nick Hague ja Venemaa astronaut Aleksandr Gorbunov. Viimased tegid jaamas tavapärase poole aasta pikkuse vahetuse.
Wilmore'i ja Williamsi missioon pidi kestma aga vaid kaheksa päeva, kuid Starlineri esimene mehitatud lend sattus äpardustesse. Starliner naasis Maale ilma meeskonnata ja NASA määras nad SpaceX-i missiooni koosseisu, mis saabus jaama septembris.
NASA pidas seejärel Elon Muskile kuuluva kosmosefirmaga läbirääkimisi, et Wilmore ja Williams saaksid kosmoselaevaga Crew Dragon koju naasta.
Wilmore ja Williams ise osalesid mitmetes teaduslikes ja tehnoloogilistes uuringutes. Nende kosmoses viibimisest sai aga lõpuks ka poliitiline küsimus. Miljardär Musk väitis, et suudab nad varem tagasi tuua ja süüdistas Joe Bidenit astronautide hülgamises. Rohkem üksikasju aga Musk ei andnud.
Pärast Maale naasmist läbivad astronaudid arstliku kontrolli ning nad saavad jälle oma lähedasi näha.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: WSJ