Prokurör: Petersoni loodav üksus pidi täitma võimuvaakumis armee rolli

Riigiprokurör Triinu Olev-Aas avas eelmise nädala lõpus Harju maakohtus Aivo Petersoni kohtuprotsessi kohtuvaidluste käigus kinniseks kuulutatud istungitel räägitut, millest muu hulgas selgus, et süüdistuse järgi pidi liikumise Koos juurde loodav tsiviilkaitseüksus täitma võimuvaakumi olukorras armee rolli.
Prokuröri sõnul tegutsesid riigireetmises süüdistatavad Peterson ja Dmitri Rootsi 2022. aastal loodava erakonna Koos kõrvale niinimetatud kolmanda liini ehk tsiviilkaitseüksuse loomisega, kusjuures eestvedaja oli Peterson, kirjutab Postimees.
Olev-Aasa sõnul kinnitavad tõendid, et üksusest pidi plaani järgi saama alternatiiv Eesti olemasolevatele kaitse- ja jõustruktuuridele, muu hulgas kaasama endaga relvaluba omavaid isikuid ning laienema kõigisse omavalitsustesse.
Üksuse loomise aruteluks loodi suhtlusrakenduses Telegram vestlus "Tsiviilkaitse" ning sinna kuulusid teiste seas Peterson, kes soovis oma üksust esitleda avalikkusele heategevusliku organisatsioonina, Rootsi ning erakonna Koos juhtfiguurid Eduard Fedotov ja Julia Smoli.
Ka nähtub prokuröri sõnul vestlustest, et Petersoni ja Rootsi selgel teadmisel võeti üksuse loomiseks juhiste ja abi saamiseks ühendust Venemaa Föderatsiooni huvides tegutsevate, sealhulgas sõjaväeluurega (GRU) seotud isikutega.
Riigiprokurör Olev-Aas nõudis eelmisel neljapäeval Harju maakohtus Aivo Petersoni süüdimõistmist riigireetmises ning tema karistamist 17 aasta pikkuse vanglakaristusega.
Samuti riigireetmises süüdistatavale Dmitri Rootsile nõudis prokurör 13-aastast ja Eesti Vabariigi vastu suunatud vägivallata tegevuses süüdistatavale Andrei Andronovile 11-aastast vanglakaristust.
Riigiprokuratuur süüdistab Eesti kodanikke Petersoni ja Rootsit riigireetmises ning Andronovit Eesti Vabariigi vastu suunatud vägivallata tegevuses.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi