Hollandi meretuuleenergia suurendamise plaan võib võrgutasu mitmekordistada

Holland suurendab ambitsioonikalt avamerel tuuleenergia tootmist. Kuid kui rahastusmudelis muutust ei tule, võib plaan 15 aastaga eratarbijate võrgutasu pea kolmekordistada, kirjutab väljaanne Brussels Signal.
Hollandi avalik-õigusliku ringhäälingu NOS andmetel võib Hollandi keskmine kodutarbijate võrgutasu pärast uusi kavandatud tuuleenergiaprojekte peaaegu kolmekordistuda. Eelmisel aastal maksis keskmine majapidamine elektrivõrgu kasutamise eest 400 eurot aastas. Järgmise 15 aasta jooksul ähvardab see summa tõusta 1100 euroni.
Meretuuleenergia suurendamine on Hollandi riiklike kliimaeesmärkide saavutamisel võtmetähtsusega: 2033. aastaks peaks meretuuleenergia katma umbes 75 protsenti Hollandi elektrienergiavajadusest.
Riigile kuuluv võrgusüsteemi haldur TenneT plaanib investeerida 2040. aastaks 88 miljardit eurot, et ühendada uued Põhjamere meretuuletuulepargid Hollandi mandriosa võrguga.
Praegu kantakse võrgukulud fikseeritud tasu kaudu otse Hollandi tarbijatele.
Uus taristu hõlmab aga sadu kilomeetreid veealuseid kaableid ja suuri avamere konverterplatvorme. Mida kaugemale merele aga projektid liiguvad, seda suuremad on nende tehniline keerukus ja kulud.
Praegu maksavad eratarbijad ja ettevõtted kõik selle kinni kõrgemate iga-aastaste võrgutasudega, kuid valitsus kaalub teisi alternatiivseid võimalusi – selliseid, mis võiksid hõlmata ka valitsuse eelarve kasutamist.
Meretuuleparkide rajamine nõuab suuri esialgseid investeeringuid. Iga uus meretuulepargi tsoon vajab spetsiaalselt selleks ette nähtud kõrgepingeühendust ning suuremat koostööd mere-, keskkonna- ja tööstusasutuste vahel.
Analüütikute sõnul on seadusliku ebakindluse, muutuvate pakkumistingimuste ja tarneahelatele avalduva surve tõttu viivituste oht.
Prantsuse päevaleht Les Échos teatas, et kasvav inflatsioon ja ebaühtlane kasumlikkus on juba aeglustanud uute projektide teket teistes Euroopa riikides, sealhulgas Prantsusmaal.
Sellegipoolest jätkab Hollandi valitsus tööd, lootes, et uued tehnilised uuendused – näiteks hübriidsed tuule- ja päikesepargid ning elektrifitseeritud mereplatvormid – võivad parandada pikaajalist tootlust, vahendab tööstusväljaanne Duurzaam Ondernemen.
Sadamad, kaablipaigaldusfirmad ja inseneribürood loodavad kõik neist uutest ulatuslikest ehituslepingutest kasu saada.
Meretuuleparkide taristuehitusettevõte SBM Offshore teatas hiljuti oma n-ö võtmed kätte osakonna tulude 27-protsendilisest kasvust.
Uute tuuleparkide arendajad loodavad samuti omada rolli tööstuse dekarboniseerimises. Käimas on katseprojektid uute tehnoloogiate väljatöötamiseks süsinikdioksiidi kogumiseks avamere tootmisüksustes ja nullheitega andmekeskuste toiteallikate kasutamiseks.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: Brussels Signal