Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ungarit võib ees oodata EL-i väärtuste kontroll

Ungari valitsusasutused peavad võtma kasutusele abinõud, et peatada EL-i väärtuste rikkumised, vastasel juhul peaksid Euroopa Parlamendi juhid kaaluma ettepaneku tegemist EL-i Nõukogule, et tuvastada, kas on tegemist EL-i väärtuste rikkumise selge ohuga, teatas Euroopa Parlament.
Parlament rõhutas kolmapäeval vastu võetud resolutsioonis, et Euroopa Liit rajaneb sellistel väärtustel nagu inimväärikuse austamine, vabadus, demokraatia, võrdsus, õigusriik ja inimõiguste, k.a. vähemuste hulka kuuluvate isikute, õiguste austamine, nagu on sätestatud Euroopa Liidu lepingu artiklis 2.

"Põhiseaduslikud muudatused Ungaris on olnud süstemaatilised ning üldise suundumusega, mis on vastuolus EL lepingu artiklis sätestatud EL väärtustega," ütles raportöör Rui Tavares.

Parlament peab kahetsusväärseks, et Ungari uue põhiseaduse koostamise ja vastuvõtmise protsess ei olnud piisavalt läbipaistev, avatud ega ka kaasav ja taunib asjaolu, et eelnimetatud institutsionaalsed muudatused tõid kaasa õigusriigi ja võimude lahususe demokraatliku põhimõtte alusel vajaliku kontrolli- ja tasakaalusüsteemi selge nõrgenemise.

Ungaris muudeti hiljuti järsult põhiseadust, millest tulenevalt kaotas näiteks konstitutsioonikohus õiguse hinnata seaduste sisu.

Toimetaja: Kadri Masing

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: