Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tapast sai kümneks päevaks animapealinn

Autor/allikas: ERR
Esimesel Priit Pärna animafilmifestivalil tutvusid sajad tapalased animafilmi maailma tippudega, kümned kooliõpilased mõtlesid välja ja võtsid üles oma esimesed filmid.
Festivali ristiisa Priit Pärna kooliaastad möödusid Tapal. Järgnesid õpingud Tartu ülikoolis ja töö Tallinna botaanikaias. Karikaturisti ja illustraatorina tuntuks saanud Pärna filmilooming sai alguse Rein Raamatu juhitud "Tallinfilmi" joonisfilmis, vahendasid ERRi teleuudised.

"Tapal elades ei olnud mingit kavatsust filme tegema hakata. Aasta võis olla umbes 1973 vist, kui Raamat, Rein Raamat, pakkus mulle "Kilplaste" tüüpide tegemist, nii et need on minu joonistatud tüübid, siis ma tegin Raamtule veel ühe filmi kujunduse, see oli "Rüblik" ja 76. stuudio pakkus mulle režissööri kohta. Lihtsalt ma ühel hetkel tegin valiku," selgitas Pärn.

Tapa kultuurikojas näidati ligi 600 huvilisele lisaks valla aukodaniku Priit Pärna loomingule Eesti kunstitudengite parimad töid, Jaapani uue laine ja Georges Schwizgebeli ning stuudio "Eesti Joonisfilm" uuemaid filme.

Kolme päeva jooksul mõtlesid 29 last ja täiskasvanut animatöötubades välja ja võtsid üles oma esimesed 26 filmi kogupikkusega 13 minutit.

"Need oli väga huvitavad, väga mitmekülgsed, kasutati kolme erinevat tehnikat. Eriti vahva oli see, et lapsed tulid tühjade kätega, oskuste mõttes, ja lahkusid siit osates teha, saades ettekujutuse, mis asi on animatsioon," rääkis festivali peakorraldaja Indrek Jurtšenko.

Noorte animeerijate verivärske looming esilinastus festivali lõpugalal, parimatele anti auhinnad. Festivali Grand Prix pälvis 2. klassi õpilase Sandra Karajevi film "Lapsed põllul". 26 valminud linateosest leidsid tunnustamist kümme parimat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: