Eestlaste rajatud linnake Baikali juures tähistab juubelit ({{commentsTotal}})

Tänavu tähistab 30. sünnipäeva eestlaste poolt Baikali järve lähedale taigasse rajatud linnake Kitšera, mis teenib siiani truult Nõukogude liidu viimast hiigelprojekti - üle 3000 kilomeetri pikkust Baikali-Amuuri magistraali ehk BAMi.
1500 elanikuga Kitšerast õhkub ka kolm kümnendit hiljem sama romantikat, mis ahvatles metsikusse taigasse tollaseid noori - raiuma peaaegu võimatutesse tingimustesse raudset teerada Baikali järvest Amuuri jõeni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Parim koht kogu BAMi peal on Kitšera. Rahvas on siin väga tark ja andekas. Siin segunesid 30 rahvust. See, mis siin sündis ning jätkab arenemist - ma arvan, et te ei leia kogu maailmas sellele analoogi," lausus Kitšera esinaine Natalja Golikova.

Kitšeras võib end tunda kui väikeses Eestis, ühes Tallinna tänava ning koduse arhitektuuriga. Tänaseni on pidanud vastu ka ajutisena mõeldud barakid ehitajatele endile.  Siiamaani meenutatakse eestlasi ja nende ehituskvaliteeti hea sõnaga.

"Nii nagu teie sugulased selle ehitasid, nii ta ka seisab. Hästi ehitasid, tublid, et nii kaua aastaid püsis ja elas kõik üle," kiitis Kitšera elanik Vassili.

Ehitaja Valentin Korotkevitš ütles, et ehitades tehti kõigepealt vundament, nullkorrus ja kui algas telliste ladumine, ehitati peale kuppel, mille all laotigi. "Kohalikel naabritel, kes nendes klimaatilistes tingimustes siin elavad, oli muidugi huvitav, mida need eestlased küll välja mõtlesid," märkis ta.

Krõbekülm ilm ja rappuv maa

Improviseerida tuli, sest talvel 50 külmapügalani ulatuv temperatuur, soine maastik, hiigelkogused lund ja maavärinad moodustavad kombinatsiooni, mis võib parimagi tahtmise korral inimesest üle olla.

"Ühiskondlikud hooned, nagu kaubanduskus ja kool olid ilma katusteta. Arvestati ilmselt ei tea mis ilmaga. Siis langes nendele aga tohutu kogus lund. Kevadel hakkas kõik sulama ning seda polnud võimalik ka maha ajada, sest kõik jäätus ja jälle sulas," kirjeldas Kitšera esinaine Golikova.

Aga see oli tagantjärele pisidetail. Kitšeras elavad suuremalt jaolt need, kelle jaoks tundus Tallinstroi ehitatud linnake just kohana, kuhu jääda.

"Ei saa öelda, nagu oleks varem olnud parem või oleks parem praegu. Ka toona oli väga hea. Elasime lõbusalt, ehitasime BAMi, millelegi lootsime. Põhimõtteliselt loodame ka praegu. Elame üldiselt hästi, pole just halb küla meil," lausus kohalik elanik Olga Lvovskaja.

Linnas elava ajakirjaniku Natalja Stefani sõnul elab seal inimesi Eestist, Leedust, Tšetšeeniast, Osseetiast, Ukrainast ja Valgevenest ning nad kõik moodustavad ühe rahva.

Elu BAMil nõuab sitkust

Nannipunnidel tasuks siiski eemale hoida. Elu BAMil pole muud kui Metsik Ida ja siinsete inimeste sitkus lihtsalt hämmastab. Kohalike sõnul rahuldab elu seni, kuni tööl käia, kui aga pensionile jääda, siis sellest ära ei ela. Seepärast on tähtis, et tervis vastu peaks ja saaks surmani tööd teha.

Eestist Kitšerasse läinud ehitaja Albert Nersesjan ütles, et teda ahvatles sinna minema ainult romantika. "Kogu elu tahtsin seda. Praegu on siin muidugi raske, kogu raha läheb toidu peale, sest hinnad on meil hullumeelsed. Suurel maal on märksa kergem," arvas ta.

Praeguste noorte jaoks on BAMi löökehitus juba üksnes ilus legend.

"Minu jaoks pole see mingi idee, vaid lihtsalt ehitus. Paljud inimesed, kes sellel töötasid, said raha ja autod. Minu jaoks pole selles midagi erilist. - Minu jaoks on see aga minu väike kodumaa. Olen siin kogu elu elanud. Siin on minu perekond, minu sõbrad," rääkisid Kitšera noored Filipp Stefani ja Ksenja Nostratenko.

Pärast 1990ndate mõõnaperioodi vuhisevad Kitšerast taas mööda rongid. BAM on hoo sisse saanud ja kohalikud loodavad, et koos rongidega hakkab linnake jälle kasvama.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: