Ühinemisplaan tekitab Rahvaliidus sisekonflikte

{{1271145420000 | amCalendar}}
Rahvaliidu eilne otsus alsutada läbirääkimisi võimalikuks liitumiseks sotsiaaldemokraatidega, on toonud erakonna sees esile leeridevahelisi konflikte.
Rahvaliidu juhatuse liikme ning Jõgevamaa maakonnaühenduse juhi Riina Kulli sõnul toimus eile erakonnas lõplik lõhenemine, kui partei juhid ületasid oma volituste piire.

Kull rääkis ERRi uudisteportaalile, et oli eile parajast teel Tallinnasse, kui kuulis raadiost, et partei esimees Karel Rüütli ja sotside esimees Jüri Pihl olid ühinemiskavatsustes kokku leppinud.

"Olukord on juba selline õige mitu nädalat, et peame sotside listidest Rahvaliidu tegemiste kohta lugema. Toimub täielik tagatubades tegutsemine," märkis juhatusse kuuluv Kull.

Volikogu eilset istungit, kust lahkusid näiteks Villu Reiljan, Ester Tuiksoo ja Arnold Rüütel ning veel kümned rahvaliitlased, pidas Kull õigustühiseks.

Volikogu oli tema sõnul täiesti ette valmistamata, sest volikogu kodukord nõuab materjalide saatmist viis päeva ette.

Sama meelt oli ka tema erakonnakaaslasest Riigikogu liige Mai Treial. "Valega ei saa asju ajada, asjad peavad olema avalikud ja ausad. See on probleem, millest meie erakonna juhtkond ei ole aru saanud. Meie kongressi otsus oli, et erakond jätkab iseseisvalt," rääkis Treial ERRi raadiouudistele.

"Kui erakonna juhtkond töötab pärast seda suunas, et me ei saa, et oleme nõrgas, siis juhtkond peab tagasi astuma," lisas ta.

Treiali sõnul ei ole veel teada, kas eile volikogult lahkunud Rahvaliidu liikmed kavatsevad koos astuda mingeid järgmisi samme. Enne tuleb pidada nõu erakonna esindajatega maakondades.

Kull ei välistanud, et erakonna järgmisel kongressil umbusaldatakse praegust esimeest Karel Rüütlit.

Tammsaar: Reiljani leer toob otsitud põhjuseid

Rahvaliidu liige Tiit Tammsaar, kes viimastel kohalikel valimistel kandideeris Rapla vallas sotside esinumbrina, rääkis intervjuus Vikerraadio saates "Uudis+", et võimalikust ühinemisest sotsidega on kõik teadlikud olnud.

Tammsaar märkis, et ka varasemalt on erakonna volikogu ja juhatus võtnud väga tõsiseid otsuseid vastu nii-öelda jooksu pealt.

"See niisugune ühinemisjutt ja ühiste seisukohtade leidmise jutt on pidevalt olnud. Meil on maakondades koha peal ka asja arutatud. Mai Treial, Villu Reiljan, Ester Tuiksoo on lihtsalt selle poolt, et Rahvaliit läheks ise vabasurma. Nähes, et jõud ei ole nende pool, püütakse otsitud põhjuseid (volikogu eilse otsuse legitiimsus - toim.) tuua." rääkis Tammsaar.

Tammsaare sõnul on Rahvaliidul vaja saada kindlust, et tuhanded inimesed, kes meie poolt hääletavad, ei läheks kaduma või hoopis poliitiliste vastaste kätte, kui partei künnist ei ületaks.

Rüütli: konfliktid on loomulikud

Rahvaliidu esimees Karel Rüütli rääkis täna hommikul intervjuus "Terevisioonile", et tema eesmärk oli erakonda juhtima asudes parteid edukalt koos hoida ja ühisosa otsida, kuid tänane situatsioon on muutnud selle keeruliseks.

"Täna, mil on vaja otsuseid langetada, on see muutunud raskeks, sest väga paljud inimesed ei ole nõus kompromissidele minema ega valmis isegi läbi rääkima ja ühisosa otsima võimaliku ühenderakonna tegemisel. Loomulikult see tekitab konflikte," tunnistas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: