Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jõelähtme vallavanem: Suur-Tallinna idee on lihtsalt jabur

Jõelähtme vallavanem Toomas Kümmel (IRL) peab Tallinna lähivaldade liitmise plaani üheks suureks haldusüksuseks jaburaks ning soovitab sarnaselt Rae vallavanemaga eeskuju võtta Helsingi regioonist.
Kümmel selgitas ERRi uudisteportaalile, et Tallinna ja lähivaldade juhid on korra koos olnud, et arutada võimalusi suuresti Suur-Helsingi eeskujul pealinna-regiooni ehk siis Suur-Tallinna mudeli väljatöötamiseks.

Tema sõnul on Helsingi regiooni toimemehhanism rajatud suuresti pealinna ja lähivaldade lepingulistele suhetele, mis hõlmavad infrastruktuuri ja keskkonna valdkonda ning sama skeemi annaks kindlasti ellu viia ka Eestis.

"Võibolla härra Vitsutile oli muu maailma kogemus selles vallas lihtsalt teadmata ja ta tegi pealinna lähivaldade juhtide arutelust valed järeldused või ei saanud ta kõigest täpselt aru. Tallinna ja lähivaldade halduslik ühinemine ja veel pealinna linnaosade likvideerimise taustal on lihtsalt jabur," märkis Kümmel.

Kümmelil on hoopis perspektiivikam ettepanek - Tallinna linnaosad võiksid iseseisvuda valdadeks ning koos praeguste pealinna lähiümbruse valdadega moodustaksid koostöökokkulepete alusel ühise tegevuse kokkuleppimisega infrastruktuuri, keskkonna ja planeerimise valdkondades.

"Teises etapis võiksid kokkulepetega ühineda juba Tallinna linnaregiooni kaugtagamaa vallad," märkis ta.

Helsingi regiooni mudeli rakendamist peab mõistlikuks ka Rae vallavanem Raivo Uukkivi (KE). "Mulle tuli see eelnõu üllatusena. Kuid teades haldusreformi tausta - sellest on räägitud terve eelmine aasta - siis on see loogiline jätk," märkis ta.

Uukkivi sõnul tuleks esiteks ära oodata, millega täpselt Tallinn välja tuleb. "Minu hinnangul oleks võimalik lahendada ka ühistranspordi ja jäätmemajanduse probleeme koostööga nagu seda tehakse Helsingi regioonis. Mida paremat annaks valdade ühendamisel tekkiv suurmoodustis, on rakse hinnata. Ühistranspordi seisukohalt muudaks see olukorda paremaks, sest praegu on valdu ületav ühistransport riigi otsustada. Seda annaks muuta samas aga ka seadusemuudatusega."

"Tallinn tahab meid neelata"

Saku vallavanem Arvo Pärniste (RE) oli suur-Tallinna idee suhtes kriitiline. "Ma ei ole Tallinna volikokku menetlusse antud eelnõuga kursis, aga leian, et iga vald elab ikkagi oma elu. Sellega tekitataks Tallinnale ääremaid juurde ja näete ise, millises seisus juba praegu nad on. Kui Tallinnal on soov kedagi alla neelata, siis on see nende probleem."

Saue vallavanem Mati Tartu (KE) sõnul omab kõige suuremat kaalu valdade võimaliku liitmise osas vallarahvas. "Need asjad ei käi nii, et keegi teeb ettepaneku ja nii ongi. Asja kaalutakse, aga tegelikult otsustab sellised küsimused vallarahvas," sõnas ta.

Tartu arvates on Tallinn nii suur, et tal ei ole kõikide pisiasjadega võimalik tegeleda. "Nad on saatnud näiteks ringkirja ja kohustanud meid kooskõlastama kõiki linnaga piirnevaid projekte kooskõlastama. Samas piirilt nende poole jäävad planeeringud on meiega kooskõlastamata. Nende jaoks on see võibolla tühine küsimus. Aga ma siiski ei nurise senise koostöö üle Tallinnaga."

Viimsi vallavanem Haldo Oravas leidis sarnaselt Tartuga, et liitumine on eelkõige vallarahva otsustada. "Kui me viimati seda inimeste käest küsisime, siis öeldi sellele kindel "ei". Nüüd on valda aga oluliselt rahvast juurde tulnud ja ei oska praegu nende seisukohta ennustada."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: