Kriisisituatsioonis võib andmepilves kiiresti korraldada e-referendumi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Taavi Kotka Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Plaan kolida riigi jaoks olulised andmed pilve on majandusministeeriumi IT-asekantsleri Taavi Kotka sõnul täiendav julgeolekugarantii. Eesti jaoks kriitilisel hektel suudaksid nutikad IT-spetsialistid päevaga riigipilve püsti panna.

Taavi Kotka tõi Vikerraadio "Huvitaja" saates näiteks 1940. aasta okupatsiooni, kus maailmale jäi mulje, et eestlased tahtsidki Vene vägede sissetoomist. Praegu oleks sellise mulje ümberlükkamiseks võimalik näidata rahva meelsust e-hääletusel, mille tarvis süsteemi püsti panemine oleks Kotka kinnitusel võimalik ellu viia väga kiiresti.

Kotka tutvustas ideed viia riigi andmeside pilveteenustesse. Võimaliku Eesti vastase rünnaku korral annaks see kindluse, et riigile oluline info ja tegevused säilivad nö pilveruumis. Taolist lahendust ei ole veel ükski teine riik maailmas välja käinud.

Eilne Eesti Ekspress kirjutas plaanist hakata looma teiste riikide territooriumidel asuvaid andmesaatkondi. Pilves hakataks hoidma riigi toimimiseks vajalikke andmeid nagu näiteks rahvastikuregister, kinnistusraamatud, äriregister, e-valitsuse, e-tervise ja muu taolise vajalikuga.

Muidugi võiks Kotka sõnul pilveruumi rentida ka Amazonist või Google'st, kuid nendes on suurem oht andmete lekkimiseks. Tegu oleks serveriruumidega, mis asuksid Eesti range kontrolli all olevatel territooriumidel, näiteks saatkondades, või spetsiaalsetes andmesaatkondades sõbralike välisriikide territooriumil.

Millised need sõbralikud riigid on, sõltub Kotka selgitusel vastavate riikidega tehtavatest vastastikustest kokkuleppetest. Läbirääkimisi on peetud näiteks Hollandiga.

Kotka rääkis ka võimalusest muuta näiteks riigikogus hääletamise korraldust. Sisuliselt on võimalik pakkuda võimalust, et 101 parlamendileiiget saavad hääletada ka üle maailma. „Suudame neid teenuseid pakkuda, mida seni on peetud lokatsioonist sõltuvaks. Tuleb aga välja, et see ei olegi enam meie joaks piiraja,“ selgitas Kotka.

Julgeolekuriskide maandamisest rääkides tõi Kotka näite, et kui peaks teoks saama kõige mustem stsenaarium ja riik okupeeritaks, on võimalik takistada Eesti alal elavate inimeste ligipääsu internetile.

See aga nõuaks Eesti välisühenduste ja satelliitside katkestamist. See aga oleks vastasele tülikas, keeruline ja väga kallis. Andmete pilve viimisega suudame teha enda maailmast ära lõikamise kallimaks ja ebamugavaks, selgitas Kotka.

Lisaks andmesaatkondadele räägiti "Huvitaja" saates põhjustest, miks kolivad Eesti idufirmad Suurbritanniasse ja miks just seal on hea alustada äri? Liikleja rubriigis räägiti neljapäeva varahommikusest reidist Rakveres, kus nelja ameti koostöös kontrolliti Lääne-Virumaal sõitvaid linna- ja maakonnaliinide busse.

Kuula saadet siit.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: