Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mööda Eesti koole hakkab rändama bioklass

Õpilased proovimas rändavat bioklassi.
Õpilased proovimas rändavat bioklassi. Autor/allikas: Tartu Ülikool

Homme alustab Eesti koolides ringkäiku Tartu Ülikooli Rändav Bioklass, milles õpilased saavad teha eksperimente DNAga.

Esimesena seatakse laboritingimused üles homme kell 9.30 Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumis, kus õpilased saavad tänapäevaste molekulaarbioloogia ja geenitehnoloogia labori töövahenditega viia läbi eksperimenti pärilikkusaine ehk DNAga.

Rändava Bioklassi eesmärk on tutvustada koolinoortele eluteadusi ning suurendada nende huvi biotehnoloogia valdkonna vastu. Klass on mõeldud 10.-12. klassi õpilastele.

„Projekti käigus sõidame mobiilse laboriga mööda Eestit ning külastame koole, viime läbi katseid, millest on seni vaid õpikud kirjutanud, ja räägime eluteaduste valdkonda kuuluvate teadusharude saavutustest,“ rääkis Rändava Bioklassi eestvedaja, TÜ molekulaarse biotehnoloogia professor Ants Kurg. Tema sõnul ootab Rändavat Bioklassi külla juba 48 registreerunud kooli üle Eesti.

Projekti rahastab maailma üks juhtiv teadusettevõte Thermo Fisher Scientific Baltics. Firma Balti haru asepresidendi Algimantas Markauskase sõnul avab Rändab Bioklass õpilastele suurepärase võimaluse tutvuda teadusmaailmaga: „Loodan, et see kogemus inspireerib õpilasi ka teaduskarjäärile või biotehnoloogia hariduse omandamisele mõtlema.“

Koolikülastuste raames sisustab Rändav Bioklass kaasasoleva aparatuuriga kooliklassis labori, milles on võimalik teha mitmesuguseid katseid.

„Need eksperimendid haakuvad kooli õppeprogrammi rakendusbioloogia osaga. Näiteks on gümnaasiumi õpikus pilt PCR-i masinast ja ka geel-elektroforeesi aparatuurist. Meil on vastav aparatuur kaasas ning õpilased saavad seda praktiliste tööde käigus kasutada ning seeläbi kinnistada õpitud teooriat,“ sõnas Ants Kurg.

Rändavas bioklassis õpitakse kõigepealt kasutama mikropipette kui tänapäeva molekulaarbioloogia põhitöövahendeid.

„Teadusliku eksperimendina teeme bakteri DNA kontsentratsiooni mõõtmist ja sadestamist, mille tulemusel saame DNA muuta silmaga nähtavaks,“ sõnas Kurg. Samuti tehakse polümeraasi ahelreaktsiooni (PCR-i) abil testi, kus uuritakse, kas analüüsitav DNA sisaldab ka otsitavaid järjestusi või mitte. PCR-i reaktsioonide tulemust uuritakse geelelektoforeesi abil.

Rändava Bioklassiga külastatakse tasuta iga nädal ühte kooli. Koolid üle Eesti saavad ise soovi avaldada Bioklassi külastuse aja kohta registreerimisvormis. Aastas plaanitakse külastada 30-40 kooli.

Rändava Bioklassi projekti koordineerib Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut ning kaasaegse laboritehnika- ja vahenditega toetab teadusettevõtte Thermo Fisher Scientific. Thermo Fisher Scientific toetas Rändava Bioklassi labori soetamist 50 000 dollariga.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: