Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pussy Rioti liikmed nõuavad Venemaalt 250 000 eurot

Nadežda Tolokonnikova (vasakul) ja Maria Aljohhina tänavu Tallinnas
Nadežda Tolokonnikova (vasakul) ja Maria Aljohhina tänavu Tallinnas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Vene punkansambli Pussy Riot liikmed Maria Aljohhina ja Nadežda Tolokonnikova nõuavad Euroopa Inimõiguste Kohtu kaudu Venemaalt nende kohtuasja moraalseks kompensatsiooniks ühtekokku 250 000 eurot.

Ajaleht Vedomosti kirjutab, et kumbki ansambli liige tahab kannatuste hüvitamiseks saada 120 000 eurot, samuti nõuavad nad kohtukulude kompensatsiooniks 10 000 eurot.

Aljohhinat ja Tolokonnikovat esindavad EIK-s inimõigusorganisatsiooni Agora juristid.

Enne kui EIK asub otsust ette valmistama, on Venemaal võimalik küsitud summa osas avaldada oma seisukoht.

Pussy Rioti liikmed leiavad, et juurdluse ja kohtumenetluse käigus rikuti nende õigust sõnavabadusele, isikupuutumatust, piinamiskeeldu ning õigust õiglasele kohtumenetlusele.

Venemaa võimude teatel ei ole hagi veel nendeni jõudnud.

2012. aasta veebruari lõpul korraldasid viis Pussy Riotisse kuulunud noort naist Lunastaja Kristuse peakirikus nn punkpalvuse, mille videosalvestis ilmus ka internetis. Hiljem pidas politsei kinni kolm aktsioonis osalenut - Nadežda Tolokonnikova, Maria Aljohhina ja Jekaterina Samutsevitši.

2012. aasta augustis mõistis Moskva Hamovniki kohus nad huligaansuse eest kaheks aastaks üldrežiimiga kolooniasse. Sama aasta oktoobris muutis Moskava linnakohus Samutsevitši karistuse tingimisi vangistuseks ja ta vabastati.

Tolokonnikova ja Aljohhina karistus jäi aga jõusse ning nad vabastati mullu 23. detsembril president Vladimir Putini allkirjastatud amnestiaga.

Pärast vabanemist lubasid naised pühendada end inimiõiguste kaitsmisele.

 

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: