Neli Narva tööstusettevõtet külmutasid investeerimisplaanid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1408596583000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Vene firmad, mis tegutsevad Narva logistika- ja tööstuspargis ning toodavad kaupa lääne turule, Venemaa sanktsioonidest ei sõltu. Need firmad aga, mis tahavad Eestis toota Venemaa turule mõeldud kaupa, on investeeringud edasi lükanud.

Narva Logistika- ja Tööstuspargis ehitatakse suuri tootmishooneid. Valmimas on veefiltreid tootva Aquaphori tehas ja lakitehas. Uusi hooneid ehitavad firmad toodavad oma kaupa lääneriikide või Jaapani turule ja neid Venemaa keeld importida Euroopa Liidu tooteid ei puuduta. Neli firmat on aga investeeringud edasi lükanud, sest nende äriplaan oli vastupidine - müüa Eestis toodetud kaupa Vene turul, vahendasid "Aktuaalne kaamera" ja ERRi raadiouudised.

Mis firmadega täpselt tegemist on, seda "Aktuaalne Kaamera" teada ei saanud, aga ettevõtted kavatsesid luua kokku umbes 80 töökohta, enne kui nad otsustasid oma investeerimisplaanid lükata edasi novembrikuusse.

Ida-Viru tööstusalade arendamise sihtasutuse juhataja Teet Kuusmiku sõnul on investeerimisplaanide edasi lükkamise põhjus kartus uute sanktsioonide ees.

November on seatud järgmiseks kontrollajaks. "See on selline mõistlik aeg, kus on näha, mis lähikuud toovad ja kuidas Ukraina kriisist tulenevad Euroopa Liidu ja Venemaa majandussuhted eskaleeruvad," ütles Kuusmik.

Ta ei soovinud nimetada konkreetseid ettevõtteid, sest nii kaua, kui krunt on müümata, on tegu ärisaladusega.

Teada on, et neli firmat, mis oma investeeringu edasi lükkasid, tahtsid Narvas toota plast-, metalli- ja elektroonikatooteid. Investeeringu edasilükkamise taga võib olla ka Skandinaavia pankade ettevaatlikkus. Pangad kardavad sanktsioone enda vastu, aga ka firmade probleeme laenu tagasi maksmisel.

"Nende firmade puhul investeeringu finantseerimisest veel juttu ei olnud. Tehing jäi toppama veel enne kinnisvara müüki ja pangalaenuga kavatseti rahastada väike osa, tegemist oleks olnud firmade omafinantseeringuga," selgitas Kuusmik.
Kuusmiku hinnangul peaks aga logistikafirmadel Eestis hoopis paremini minema hakkama.

"Me näeme täna uut võimalikku väljundit Narva logistika- ja tööstuspargi arendamisel - logistikaettevõtete toomist siia piirkonda, kuna piiriületus on kiire, Eesti majanduspoliitiline keskkond on turvaline ja mugav, maksundussüsteem on selline, mis võimaldab logistikul odavamalt oma kaupu vedada. See on sihtgrupp, millel me näeme potentsiaali ja lähikuudel üritame selle sihtgrupiga väga palju tööd teha," rääkis ta.

Logistikuid ei mõjuta sanktsioonid seetõttu, et kaupa vahendatakse nendest riikidest, mis sanktsioonidega seotud pole.

Samas ei mõjuta pinev rahvusvaheline olukord Euroopa Liidu ja kolmandate riikide turgudele suunatud tootmisettevõtteid. Näiteks veefiltrite tootja Aquaphori tootmishoone Narvas on juba valmis.

Suuremaid lootusi pannakse ka logistikaettevõtetele, mis teenindavad Aasia riikide ja Venemaa vahelisi kaubavooge.

Kuusmiku sõnul üritab üha enam logistikaettevõtteid kolida Põhja suunas. "Peamiselt sellel põhjusel, et Ukraina logistilise koridorina praegu enam väga ei toimi. Siin on selgelt uued võimalused Eesti ja Soome jaoks.“

Kokkuvõttes ei tohiks Ukraina kriis Teet Kuusmiku hinnangul Narva tööstus- ja logistikapargi arengule väga suurt mõju avaldada ja varasemad lubadused töökohtade arvu kohta loodetakse täita.

 

Toimetaja: Marju Himma, Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: