Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rain Kooli: vastutustundetu "sensitiivsus"

Rain Kooli on rahvusringhäälingu portaalide peatoimetaja.
Rain Kooli on rahvusringhäälingu portaalide peatoimetaja. Autor/allikas: JLP kommunikatsioonibüroo
Komistasin nädalavahetusel sotsiaalmeedias lause otsa, mis võtab kuidagi vastuvaidlematult sulni tahkuderikkusega kokku laiade rahvahulkade meelsuse ning arutelu taseme: "Eile TV-s "Juurdlust viivad läbi sensitiivid" näidati milleks homomaafia suuteline on..." [kirjaviis muutmata]

Ma jätan siinkohal kõrvale vandenõuteooriahõngulised jutud „homomaffiast“. Eestis palju laiema kõlapinnaga – ja seda arusaamatum – on lause algus.

„Jätke nüüd juba järele!“ tahaks tihti hüüatada, kui järjekordne selgeltnägev, aga segaselt rääkiv iseteadja jagab järjekordsel veerul või ekraanil kommentaare majanduse, riigikaitse, poliitika ja kõige muu kohta, milles adekvaatselt orienteerumine nõuab tegelikult tippharidust, pidevat lähteandmetega kursis olemist ning suutlikkust keeruliste mudelitega töötada.

Mis vaevab meie pisikest riiki, kus ometi räägitakse teadmistepõhisest majandusest, kus kõrgharidusega inimeste hulk on suurem kui riigi seisukohalt isegi tervislik, kus me rõhutame oma teadlaste saavutusi geenitehnoloogias ning astrofüüsikas? Mis paneb meid, kusjuures tipp-poliitikute ja tippärimeesteni välja, pöörduma igasuguste posijate poole, kellest lõviosa puhul saab poole sekundiga selgeks, et tegemist on lihtlabaste petistega?

Mingil tasandil ma mõistan, miks tekkis tõmme isehakanud „tarkade“ nii-öelda õpetuste suunas 25 aastat tagasi. Tõesti, murrangulistel perioodidel on kõik rahvad tavapärasest rohkem tavapärasest tavatumast teatud mõttes lohutust otsinud. Aga kuulge – veerand sajandit peaks olema piisavalt pikk aeg, et hakata tegema vahet uduajamise ja selle vahel, mis on päris.

Mis toimub? Kas tõesti oleme me rahvusena ikka veel nii lapsikud, et riputame end kelle tahes kaela, kes on valmis lubama, et mõtleb, ütleb ja teeb otsuseid meie eest? Isegi, kui tegemist on kolmeklassiline haridusega kujuga, kellel puuduvad eeldused mõista isegi prügiauto marsruudikujundust, makromajandusest rääkimata?

Jah, loomulikult käidi erinevate „Nigulite juures“ ka nõukogude ajal, mil kõik see põnevusnärvi kõditav parakraam mineviku vaimudest tuleviku ennustamiseni ametlikku meediasse ei jõudnud. Tänapäeval on kõikvõimaliku soolapuhumise levikus siiski paraku just meedial märkimisväärne roll.

Siin on mu üleskutse kolleegidele kõigis Eestis toimetustes, kus soovitakse end ajakirjanduse tegijateks pidada – jätkem selgeltnägijaid, nõidu, sensitiive, ennustajaid ja muud "vuuduud" käsitlevad, odavaid kirgi kütvad teemad sinnapaika. Kuigi klikid ja vaatajanumbrid summutavad tihtipeale nii südametunnistuse hääle kui ka eetilised põhimõtted, on meil siiski kanda vastutus „nende ees, kelle oleme taltsutanud“ – ehk siis oma lugejate, kuulajate ja vaatajate.

Küttes üles järjest „sensitiivsemat Eestit“ aga mängime me... ei millegi vähema kui inimeste vaimse ja füüsilise tervise ning teinekord ka otseselt eluga.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata siit.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: