Leht: Vene julgeolekunõukogu arutab Venemaa lahtilülitamist globaalsest internetist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa oma interneti ehk Runeti nimeks on pakutud Tšeburaškat
Venemaa oma interneti ehk Runeti nimeks on pakutud Tšeburaškat Autor/allikas: ahappylife.ru

Esmaspäeval arutatakse Venemaa julgeolekunõukogu nõupidamisel president Vladimir Putini osavõtul muu hulgas Venemaa ajutist lahtilülitamist globaalsest internetist eriolukorra puhul, kirjutas ärileht Vedomosti.

Sellest rääkisid Vedomostile mitme Vene sideoperaatorfirma, internetikompanii ja mittetulundusühingu töötajad. Lehe intervjueeritud julgeolekutöötaja sõnul võidakse selliste hädaolukordade all silmas pidada sõjategevust või eriti suuri protestimeeleavaldusi.

Kõne all ei ole globaalsele võrgule juurdepääsu pidev väljalülitamine, toonitasid suure sideoperaatori ja mittetulundusühingu töötajad, kuid Vene operaatorid peavad häälestama oma seadmed nii, et eriolukorras võiks Runeti (Venemaa venekeelse interneti - toim) globaalsest internetist välja lülitada.

Interneti praeguse arhitektuuri korral ei ole seda teha lihtne ja tehniliselt pole võimalik seda kiiresti lahendada. Ametnikud tahaksid selleks võimaluse luua aga juba 2015. aasta alguseks.

Ühe suure operaatorfirma töötaja sõnul ei ole riigi eesmärk Runeti välisilmast isoleerimine, vaid vastupidi - selle kaitsmine isoleerituse eest, näiteks juhuks, kui USA otsustaks lülitada Venemaa IP-aadresside süsteemist välja. Venemaa võimud tahavad, et IP-aadresse jagaks riigis kohalik regulaator, mitte aga organisatsioon ICANN, mida toetab USA valitsus.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: