Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": tasuta muuseumile antud kuju prooviti eBays 30 000 dollariga müüa

Oksjonikeskkonnas eBay püüti müüa Eesti laskurkorpuse komandöri, kindralleitnant Lembit Pärna (1903-1974) büsti.

Pikantseks teeb loo, et aastaid Virumaal, Vohnja mõisa ees seisnud kuju annetati 2001. aastal Mustametsa Muinsuskaitseühingu hallatavasse Meie Aja Muuseumi skulptuuride parki Tartumaal, vahendas "Pealtnägija".

Nüüd, 13 aastat hiljem ilmus punakindrali kuju ootamatult veebis müüki, kusjuures silma torkab üsna krõbe hind – 30 000 dollarit – ja see, et kuju asukohaks on kuulutuses märgitud Soome.

Kui "Pealtnägija" jälgi ajama hakkas, selgus, et Mustametsa Muinsuskaitse Klubi (nagu on ühingu täpne nimi) kustutati registrist juba aastal 2012. Pärna kuju jäigi sisuliselt skulptuuripargi ainsaks eksponaadiks.

Klubi vedaja, elupõline muinsuskaitseaktivist Enn Voika (85) väidab, et kindralleitnandi kuju, mis seisis sisuliselt tema koduakna all, varastati väidetavasti ühel ööl tänavu kevadel. Alles jäi ainult büsti graniitalus.

Politseisse ei pöördunud vanahärra enda sõnul sellepärast, et on korduvalt varemgi varguste ohvriks langenud ja kaotanud usu korrakaitsesse.

Saate meeskond sai kontakti müüja esindaja Ann Õunaga, kelle sõnul hoopis muinsuskaitsja suu suitseb – kuju ei varastatud, vaid Voikad ise müüsid selle juba kaks aastat tagasi maha.

Õuna sõnul kavatses Voika pronksist büsti metallikokkuostu viia, mille peale pakkus tulevane omanik pisut rohkem ja ostiski kuju ära. Sõnade kinnituseks saadab Õun ka kaks fotot, mis on tehtud 2012 mais ja kus on näha Ennu poeg Margus Voika (45), kes on samuti tegelenud antiigiäriga ja rääkis ajakirjanduses korduvalt muuseumi rajamise plaanist.

„Kuna büst oli suur ja raske, organiseeris kodanik Voika ka selle tõstmise järelhaagisele, mis muuseas oli ka tema oma, st. ta aitas omapoolselt kaasa büsti äraveole,” täpsustab Õun. „Sellepärast on tema poolt alusetu väita, nagu oleks büst tema käest selle aasta kevadel varastatud.”

Jaburaks kippuvale loole lisab vürtsi taustaotsing Margus Voika kohta – tuleb välja, et tegu on "Võsareporteri" kangelasega, keda tunti seal saates Mustametsa Marguse nime all (2.11.2009, Reporter).

Kus kummalise saatusega Lembit Pärna büst praegu asub, Õun ei tea. „Kõrge hind eBay's on tingitud ennekõike sellest, et tegelikku ja aktiivset müügisoovi omanikul pole, samuti puudub soov sellel teemal pikemalt peatuda,” lõpetab Õun.

Pärast "Pealtnägija" küsimusi võetigi sel kolmapäeval eBays Pärna kuju oksjon maha.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: