Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Brüsselis: Ungari peaministri poliitika tekitab Euroopa Liidus pahameelt

Ungari peaminister Viktor Orban ja Venemaa president Vladimir Putin.
Ungari peaminister Viktor Orban ja Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Vaatamata Ukraina kriisile arendab Ungari energeetikaalast koostööd Venemaaga, Brüsselis on Ungari valitsusjuhi Viktor Orbani poliitika tekitanud hämmingut ja pahameelt.

Tuhat hukkunud Ukraina sõdurit nn vaherahu ajal, sada ärevat juhtumit Vene sõjaväelennukitega NATO õhuruumi serval ja kremlist kostuvad lapsikud valed, millega püütakse kõik eelnimetatu, sealhulgas Ukraina de facto lõhestamine, olematuks teha - need on signaalid, mis saadavad suurele osale maailmast ühemõttelise sõnumi, et Moskva ei ole neil päevil kuigi usaldusväärne partner, vahendasid ERRi raadiouudised.

Ungari peaminister on viimastel kuudel saanud kremlist nähtavasti teistsuguseid sõnumeid, mis tekitavad NATO-s ja Euroopa Liidus üha suuremat pahameelt.

"Küsimusepüstitus, kumma poole peaksime valima, on kommunistlik," ütles Orban Budapestis peetud kõnes, vastuseks süüdistustele kohatust sõbrustamisest Moskvaga. "Küsimus, mille peaksime püstitama, on see, millised on Ungari huvid," lisas ta.

Moskva ja Budapesti ühised huvid on mustvalgel kirja pandud mitmes mahukas lepingus. Astudes vastu Brüsseli keelule lubab Ungari jätkata tööd South Streami gaasijuhtme arendamisel, mis peaks Vene gaasi viima läbi Ungari ja Sloveenia Austriasse. South Stream rikub Euroopa Liidu kolmanda energiapaketi reegleid, mille järgi ei või gaasitarnija olla ühtlasi gaasijuhtmete omanik.

Samuti on Budapestil leping Venemaa riikliku aatomienergia korporatsiooniga Rosatom vähemalt 10 miljardi euro väärtuses tuumaelektrijaama arendustöödeks.

"Meie staatus NATO ja Euroopa Liidu liikmena on selge, aga peame seisma ka oma majanduslike huvide eest," ütles Orban. Ta lisas, et arengud Euroopas, mis lõikaksid Ungari ära ressurssidest, pole riigi huvides.

Brüsselis tekitab Ungari valitsusjuhi poliitika hämmingut ja pahameelt. USA on kuuele Ungari ametnikule peale pannud sissesõidukeelu, põhjendades seda korruptsioonisüüdistustega.

Nädala alguses nõudis üle 10 000 ungarlase Budapestis Viktor Orbani tagasiastumist, süüdistades teda muuhulgas Moskvaga sõbrustamises. Orbani suunamuutuseks sellest aga vaevalt piisab. Peaministriparteil on parlamendis 2/3 kohtadest ja kuigi Brüsselile ja Washingtonile võib see mitte meeldida, naudib ta kodus jätkuvalt suurt populaarsust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: