Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Kramatorskit tulistati Tornado-rakettidega, hukkus vähemalt 15 inimest

{{1423570654000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Ukraina võimude teatel tulistasid vastased Kramatorskis asuvat terrorismivastase operatsiooni (ATO) staapi raketisüsteemist Tornado. Tabamuse sai ka elamukvartal. Esialgsetel andmetel on hukkunud vähemalt 15 inimest. Vigastada saanuid on üle 60.

ATO pressikeskusest teatati, et rünnak leidis aset umbes kella 12.30 paiku, vahendasid Unian, Reuters ja Interfax.

"Esialgsetel andmetel, tulistati Gorlivka lähistelt raketisüsteemist Tornado. Raketid tabasid lennuvälja, kuid ka Kramatorski elurajoone. Väärib äramärkimist, et Tornado kuulub Venemaa Föderatsiooni relvajõudude relvastusse. Tekitatud kahju ulatust ja ohvrite arvu täpsustatakse," seisab ATO pressiteates.

Hiljem teatas kohalik administratsioon, et hukkunud on vähemalt 6 ja saanud vigastada 26 inimest. Vigastatute seas on 10 sõjaväelast. Reutersi ajakirjanik nägi sündmuskohal ühe hukkunud naise surnukeha, naise kõrval oli aga haavatud laps. Lähedal asuvad kortermajad olid ajakirjaniku kinnitusel tabamuse saanud.

Õhtul teatas Ukraina rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksander Turtšõnov, et rünnakus hukkus kokku 15 inimest. Vigastatuid on tema sõnul 63, nende seas 5 last. Turtšõnov juhtis samuti tähelepanu, et rünnati moodsate Venemaa Föderatsiooni relvastusse kuuluvate vahenditega.

Rünnakust teatas varem sotsiaalmeedias ka president Petro Porošenko.

Kramatorskis asub ATO vägede üks olulisemaid staape. Suvel käisid Kramatorskis ägedad võitlused, kui valitsusväed separatistid asulast välja tõrjusid.

OSCE: vägivald on levimas uutesse piirkondadesse

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) monitooringumissiooni Ertugrul Apakan teatas, et Kramatorski ründamine on tõsine märk selle kohta, et sõjategevus hakkab üle kanduma senisest laiemale piirkonnale.

Apakani sõnul üritab OSCE võtta kasutusele kõik vahendid, et juhtunu asjaoludes selgusele jõuda, kuid juba praegu tuleb nentida, et olukord halveneb, eriti tsiviilelanikkonda silmas pidades.

"Asjaolu, et Kramatorsk oli siiamaani suhteliselt rahulik koht, annab meile praegu põhjust muretsemiseks, sest vägivald on levimas uutele aladele," nentis OSCE esindaja.

Olukord on pingeline ka mujal Ida-Ukrainas

Täna on äge lahingutegevus käimas ka mujal Ida-Ukraina konfliktitsoonis. Ööpäevaga on langenud 7 Ukraina sõdurit, haavatuid on kokku loetud 23. 

Mariupoli lähedal alustasid valitsusvägede üksused pealetungi ning vabastasid väidetavalt mitu väiksemat asulat. ATO pressiesindaja Andri Lõssenko sõnul on operatsiooni eesmärgiks vaid separatiste Mariupolist eemale tõrjuda, et viimased ei saaks enam linna tulistada. Lõssenko kinnitas, et pärast operatsiooni lähevad Ukraina sõdurid tagasi Minskis kokku lepitud piirile.

Vene-meelsete jõudude teatel on nad Debaltseve ümber piiranud ning seal asuvad Ukraina väed lõksu püüdnud, kuid Kiievi kinnitusel käivad asula lähistel endiselt lahingud ning väited ümber piiramisest ei pea paika.

Sotsiaalmeedias ja Ukraina ajakirjanduses levivad juba teist päeva väited, et Ida-Ukrainas on tegutsemas ka Venemaa hävituslennukid. Sellest on teatanud näiteks mitmete üksuste juhid oma sotsiaalmeedia kontodel. Vabatahtlike pataljoni Azov väitel olevat üks Vene Su-25 Kuibõševo asula lähedal ka nende poolt alla tulistatud. Seda infot on aga praeguse seisuga eitanud nii Kiiev kui ka Moskva.

Nn Donetski rahvavabariigi esindajad teatasid, et väited Kramatorski tulistamisest on vaid Ukraina provokatsioon nii nagu ka jutud Vene hävituslennukitest.

Homme peaks Minskis toimuma Venemaa, Ukraina, Saksamaa ja Prantsusmaa tippkohtumine. Vaatlejate hinnangul üritavad mõlemad sõjapooled enne seda veel endale nii palju alasid vallutada, kui võimalik.

 

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: