Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Järjekordne hukkunud mustanahaline vallandas USA-s politseivastased meeleavaldused

Meeleavaldus Baltimore´is
Meeleavaldus Baltimore´is Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vahistamise käigus raskelt vigastada saanud ning eelmisel pühapäeval USA-s Baltimore'i linna haiglas surnud mustanahalise noormehe Freddie Gray juhtum ja mobiilivideotele jäädvustatud varasemad intsidendid on andnud uut jõudu meeleavaldustele politseivägivalla ja rassilise diskrimineerimise vastu.

25-aastase mustanahalise noormehe Freddie Gray juhtum kõlab jaburalt. 12. aprillil, pühapäeva hommikul näeb noormees politseinike tema poole tulemas. Ta jookseb nende eest ära ja selle tõttu – mitte mõne vahistamismääruse tõttu –, et ta politseinike eest ära jooksis, joosti talle järele.

Leides kinni püütud noormehe taskust noa, võeti ta vahi alla, pandi käed raudu ja tariti politseibussi. Paar kvartalit edasi sõitnuna peatus buss, kuna väidetavalt oli noormees rahutuks muutunud ja pandi mehe jalad samuti raudu.

Pool tundi hiljem kutsuvad politseinikud kohale meedikud, kes tuvastavad, et noormehel on kolm ribi puruks, selgroog peaaegu puruks, mees ei hinga ja on koomas. Nädal aega hiljem, eelmisel pühapäeval Freddie Gray suri.

Nädalavahetusel alustas Baltimore'i linn ja politseijaoskond siseuurimist, sest kuus ametis olnud politseiniku ei ole vastanud küsimusele, kuidas see juhtus. Politseipealiku asetäitja Jerry Rodriguez ütles esmaspäeval pressikonverentsil, et Freddie Grey surm tuli väga traagilise selgrootrauma tagajäreljel.

"Me peame teada saama, kuidas see trauma juhtus. Ükski politseinikest ei kirjeldanud jõu kasutamist. Kui härra Grey pandi politseibussi, suutis ta rääkida. Kui ta bussist välja toodi, ei suutnud ta ei rääkida ega hingata," sõnas Rodruguez.

Grey surm tuli ajal, kus politseinike ülereageerimist, vägivaldset käitumist ja otsest rassilist diskrimineerimist on üha enam näha. Seetõttu on ka üle terve USA toimunud ja parasjagu toimumas meeleavaldusi, kus kutsutakse ametivõime karmimalt uurima ja karistama politseinike poolt toime pandud kuritegusid.

Mullu suvel Fergusonis relvastamata mustanahalise nooruki Michael Browni maha lasknud politseinik ja sügisel New Yorgis Eric Gardnerit kägistanud politseinikud on seaduse silmis nimelt puhtad poisid.

Aprilli alguses filmis üks pealtnägija, kuidas politseinik tulistas ära jooksvat mustanahalist meest kaheksa korda selga. Politseinik ise valetas ülemustele, et ohver olla varastanud tema taseri ning alles pärast selle video avalikustamist esitati talle mõrvakahtlustus.

Samuti aprillikuus ilmus video abipolitseinikust, kes Oklahoma osariigis juba politseinike poolt kinni võetud ja tänavale maha surutud mustanahalise mehe kogemata maha laseb. Seda meest süüdistatakse tahtmatus tapmises vaid tänu sellele, et politseinike vormide küljes olid seal juba kaamerad.

USA valitsuse üheks ettepanekuks ongi edaspidi varustada kõik patrullivad politseinikud kaameratega. See on ka üks meeleavaldajate suuri eesmärke.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: