Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis on üle 250 lammutamist vajava kortermaja, piduriks on huvitud eraomanikud

Foto: ERR

Mahajäetud ja varisemisohtlikud kortermajad on mureks paljudes Eestimaa paikades. Sellest aastast saavad omavalitsused taotleda sihtasutuselt KredEx elamute lammutustoetust, kuid see ei kõrvalda probleeme eraomandis olevate majadega, mille omanikud suhtuvad oma vara saatusesse ükskõikselt.

Toetust saab taotleda lammutuskulude katmiseks kuni 70 protsendi ulatuses, ülejäänu tuleb panustada vallal. Lihula vallal Läänemaal õnnestus tänavu kevadel saada toetust enam kui 26 000 eurot, et lammutada kaks vallale kuuluvat kortermaja. Töö peaks algama suvel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

„Probleem on ju ühest küljest esteetiline, [hoone] risustab avalikku ruumi. Teisest küljest seondub sellega ka hästi palju ohtusid – nii lastele, kui ka üldine varinguoht. Ja see probleem on suur,“ märgib Lihula valla majandusnõunik Rein Kruusmaa.

Kui maja ei kuulu vallale, on olukord keerulisem. Näiteks Lääne-Nigula vallas asuvas Taebla alevikus on kolm mahajäetud kortermaja, mida vald tahaks lammutada. Üks kuulub pankrotistunud firmale ja selle munitsipaalomandisse saamise üle käivad läbirääkimised.

Ülejäänud kahe majaga on probleem suurem, sest nende omanik on Soome kodanik, kellega vallal õnnestus ühendust saada üksnes e-kirja teel. Omanikul võtab kirjadele vastamine väga kaua aega ja ei ole selge, kas ja millal olukord laheneb. Kuna hooned ei kuulu vallale, ei saa taotleda KredExi toetust, mistõttu on Lääne-Nigula nõus neid ostma isegi turuhinnast kallimalt.

„Sellel kinnistul on tegelikult negatiivne väärtus, kuna selle lobudiku või vareme lammutamise peale kulub rohkem, kui on selle kinnistu all oleva maa hind. Kui me aga räägime selle ostmisest, siis peame omanikule midagi pakkuma, et tal huvi oleks, tõdeb Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus, kelle sõnul võib juttu tulla 3000-5000 eurost.

Omavalitsusel on ka võimalus hooned sundvõõrandada, kuid seda kaalutakse viimase vahendina, kui kõik läbirääkimised on lõplikult ebaõnnestunud.

Kokku toetab KredExi lammutusmeede omavalitsusi 700 000 euroga. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eelmisel aastal avaldatud uuring leidis, et Eestis on üle 250 lammutamist vajava kortermaja.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: