ERR Lätis: Vejonis lubas tegeleda julgeoleku-, haldus- ja sotsiaalteemadega

Foto: Reuters/Scanpix

Läti uueks presidendiks saanud senine kaitseminister Raimonds Vejonis lubas oma ametiajal tugevdada Läti kaitsevõimet, arendada Läti regioone ja kogu riiki ning parandada rahva heaolu.

"Tuleb tugevdada Läti kaitsevõimet, arendada Läti regioone ja kogu riiki ning parandada rahva heaolu," ütles Vejonis.

Riigipea valimisteks kulus seimis terve päev ja vaja läks viit hääletusvooru. "Minu meelest oli see esimest korda Läti ajaloos, kus me erinevatel kohtumistel üsna tõsiselt väitlesime, milline on meie vaade Läti tulevikule ja mida ootame uuelt presidendilt," ütles Läti vastvalitus president Raimonds Vejonis.

Hommik algas seimi ees toimunud toetusavaldusega teisele koalitsiooni kandidaadile - Euroopa Kohtu kohtunikule Egils Levitsile. Presidendivalimised Lätis venisidki pikale seetõttu, et koalitsioon ei suutnud ühise kandidaadi suhtes kokku leppida. Kokku oli kandidaate neli. Kõige varem pudenes konkurentsist Regioonide Parteid esindav Martinš Bondars, seejärel Koosmeele Keskuse liige Sergejs Dolgopolovs, mõlemad seimi liikmed. Kuid eelviimasel hääletusel sai Vejonis Levitsi ees 20 häälega ülekaalu. Poolteist tundi vaheaega viis koalitsiooni lõpuks ühele meelele enim hääli saanud kandidaadi suhtes.

Roheliste ja Talurahva Liidu presidendikandidaat, kaitseminister Raimonds Vejonis sai täna kõigil viiel hääletusel kõige rohkem toetust, kuid alles viimane, viies voor, kui ta oli neljast kandidaadist jäänud üksi kandideerima, tõi selguse - 55 poolt ja 42 vastuhäält. See on rohkem, kui oodati, sest 100kohalises seimis piisanuks ka 51st poolthäälest. Raimonds Vejonis on hariduselt bioloog, sündinud Pihkva oblastis ja õppinud ka Tallinnas.

Senise presidendi Andris Berzinši ametiaeg lõpeb 7.juulil.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: