Haapsalus taasavati Suur-Holmi jahisadam ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopa Regionaalarengu Fondi väikesadamate toetusest saadud 175 000 euro eest laiendati seal naabersadamasse viivat ümbersõidukanalit, taastati veeteede ameti poolt tunamullu osaliselt lammutatud kai ja rajati betoonslipp.

Haapsalu mereturismile tõotab tänavune aasta tulla parem kui eelmine, sest Viktor Siilatsile kuuluv Suur-Holmi jahisadam võtab taas külalisi vastu. 2014. aastal oli sadam suletud. Selle põhjuseks oli naabruses asuva Veskiviigi sadama juurde viiva ümbersõidukanali laiuse üle käinud vaidlus ja sellest lähtunud veeteede ameti otsus, mille alusel lammutati osaliselt üks Suur-Holmi ujuvkai, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd soovib Viktor Siilats need ebameeldivad ajad selja taha jätta ja avas taas ligi 80 väikelaevale mõeldud sadama, mis võib näiteks regattide ajal ajutiselt võõrustada isegi sadat alust. Seda on umbes kümne võrra enam kui varem.

Sillad said taastatud kõik samas mahus, nii nagu nad enne olid, aga natukene oskuslikumalt paigutades ja sildade mõlemaid külgi kasutades," rääkis Siilats. Ka ujuvlavale saab kümmekond alust juurde paigutada.

Haapsalu linnapea Urmas Suklese sõnul on mereturism valdkond, mida tasub Eestis kindlasti arendada. Näiteks, mille poole püüelda, tõi Sukles kaks Haapsalu sõpruslinna, Soomes asuvad Hanko ja Loviisa.

"Tegelikult see potentsiaal on ikkagi üüratu ja ma arvan, et Eesti jahisadamad täna kasutavad sellest väga väikese osa. Nii et tulevik võiks ikkagi olla väga helge," arvas Sukles.

Suur-Holmi sadama ühe tugevusena näeb Viktor Siilats seda, et aktiivse väikelaevnikuna külastab ta tihti erinevates riikides asuvaid sadamaid ja saab seal nähtut-kuuldut oma sadama arendamisel eeskujuks võtta.

"Nendest sadamatest koguneb mulle natukene oskusteavet. Ma ikka hoian silmad-kõrvad lahti, vaatan, kuidas mujal maailmas on asjad korraldatud ja üritan seda siin realiseerida. Nii et ma eeldan, et Haapsalu peaks olema üsna eesrindlik igas mõttes," arvas Siilats.

Mullu viisid tülid naabersadama ja veeteede ametiga Siilatsi nii kaugele, et ta pani Suur-Holmi sadama miljoni euro eest müüki. Praegu on Euroopasse saabunud poliitiselt pingelised aegade tõttu potenTsiaalsete ostjate huvi aga tagasihoidlik ja Siilatsi sõnul tõsisematest müügiplaanidest hetkel rääkida ei tasu.

Samuti innustas Siilatsit ise sadamaga jätkama kohtumine välismaiste väikelaevnikega, kellelt ta sai Suur-Holmi sadama kohta positiivset tagasisidet.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: