Afganistani luure kinnitusel on Talibani juht mulla Omar surnud

{{1438163392000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Üks väheseid fotosid ühe silmaga Talibani juhist mulla Omarist (keskel seismas). Autor/allikas: AFP/Scanpix

Afganistani luureagentuuri teatel on Talibani juht, mulla Mohammed Omar surnud. Taliban pole väidet veel kommenteerinud.

Luureagentuuri pressiesindaja Abdul Hassib Seddiqi sõnul suri mulla Omar kaks aastat tagasi Pakistani haiglas terviseprobleemide tagajärjel, vahendasid Reuters ja BBC.

Afganistani valitsuse teatel on informatsioon Talibani liidri surmast "usaldusväärne".

Varem teatati Afganistani presidendi administratsioonist Reutersile, et valitsus tegeleb väidetele kinnituse saamisega.

Pakistani valitsus ja julgeolekuteenistused ei ole väiteid kommenteerinud. Pakistan on alati eitanud, et mulla Omar riigis viibis.

Rühmituse Taliban kõneisik, kellega BBC ühendust võttis, ütles vaid, et peagi on oodata mingit avaldust.

Mulla Omari surmast on teatatud ka varem, kuid nüüd on tegu esimese korraga, kui seda väidavad Afganistani kõrged ametnikud.

Ka Valge maja hinnangul on praegune teade usutav.

Talibanis tekitab pingeid rahukõneluste küsimus

Väidetavalt on Talibanis praegu tõsiseid erimeelsusi - osa võitlejatest pooldab rahuläbirääkimisi Kabuliga, teised aga soovivad jätkata sõjategevust võiduka lõpuni.

Üks Talibani sõjapealikest olevat Reutersi teatel kinnitanud, et mulla Omar suri Pakistanis haiguse tagajärjel. Millal see aset leidis, ta ei täpsustanud.

"Me oleme praegu teelahkmel ning juhtimise küsimuse lahendamine võtab veel aega," rääkis ta ja lisas, et üks grupp võitlejaid toetab üht mulla Omari poegadest, teine rühm aga Akhtar Mohammad Mansouri, kes on olnud rahukõneluste poolt.

Üle-eelmisel nädalal avaldati mulla Omari kirjalik teade, kus sisuliselt anti "õnnistus" rahukõnelustele. Samas pole võimalik saada sõltumatut kinnitust, kas mulla Omar on ka päriselt selle avalduse autoriks.

Pakistani ametnik: miks teade saabub just rahukõneluste ajal?

Pakistani julgeolekujõudude kõrge ametnik aga kommenteeris, et mulla Omari surma ta kinnitada ei saa. "Tasub küsida, miks see uudis saabub just nüüd, kui meil algab kahe päeva pärast rahukõneluste teine voor," märkis ta.

Talibani ja Afganistani valitsuse rahukõneluste vahendajaks on Pakistan, kus kokkusaamised ka aset leiavad.

Salapärasel juhil olevat "omapärane huumorisoon"

Mulla Omar sai tuntuks sellega, et viis Talibani võidule Afganistani kodusõjas, mis järgnes Nõukogude Liidu vägede riigist lahkumisele.

Tema koostöö al-Qaeda liidri Osama bin Ladeniga viis aga selleni, et USA juhitud liitlased tungisid pärast 2001. aasta septembri terrorirünnakut Afganistani ning tõrjusid Talibani võimult.

Järgnenud konflikti ajal on salapärane ühe silmaga juht avalikkuse eest varjul olnud ning tema väidetavaid avaldusi on vahendanud teised Talibani esindajad.

USA on mulla Omari tabamise eest pannud välja 10 miljoni dollari suuruse pearaha.

Käesoleva aasta kevadel avaldas Taliban ka mulla Omari biograafia, mille kohaselt pole organisatsiooni juhil kinnisvara ega pangakontot. Samuti olevat tal "omapärane huumorisoon".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: