USA valmistub seoses Hiina küberspionaažiga sanktsioonide kehtestamiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Presidendid Barack Obama ja Xi Jinping 12. novembril 2014 Pekingis
Presidendid Barack Obama ja Xi Jinping 12. novembril 2014 Pekingis Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA presidendi Barack Obama administratsioon valmistub kehtestama küberspionaažis kahtlustatavate Hiina ettevõtete ja eraisikute vastu pretsedendituid majandussanktsioone.

Anonüümseks jääda soovinud ametnike sõnul võidakse otsus sanktsioonidepaketi kohta langetada juba lähima kahe nädala jooksul. See oleks esimene kord, kui rakendataks Obama seadlust, mis võimaldab külmutada küberrünnakutes kahtlustatavate välismaalaste ja välisfirmade varad. Valge Maja keeldus seda informatsiooni kommenteerimast, kirjutas The Washington Post.

Ametnikud rääkisid, et Hiina kräkkerid on varastanud praktiliselt kõike, muu hulgas näiteks tuumajaama hoone kujunduse plaani, otsingumootori lähtekoodi ja andmed energiakompaniide konfidentsiaalsete positsioonide kohta läbirääkimistel.

Sanktsioone arutatakse ajal, mil maailma kahe suurima majanduse suhted on eriti tundliku iseloomuga. Hiina president Xi Jinping peaks saabuma septembris oma esimesele riigivisiidile Washingtoni. Õhus on aga pinged ka teistes küsimustes, sealhulgas seoses tehissaarte rajamisega Lõuna-Hiina merel ja Hiina jüaani devalveerimisega.

Samas on USA ja Hiina vahel tihedad kaubandussidemed ja Obama administratsioon on mõnikord olnud ettevaatlik, et mitte käituda Hiina suhtes liiga karmilt. Sanktsioonide võimalikkus üheaegselt Hiina presidendi visiidiga annab aga märku sellest, kuivõrd häiritud on USA ametiisikud pidevatest küberröövidest.

Hiina ei ole ainus riik, mis oma majanduse huvides arvutivõrkudes ärisaladusi jahib, kuid on ametnike sõnul olnud selles osas kõige aktiivsem. FBI teatas juulis, et möödunud aastal suurenes majanduspionaaži juhtumite arv 53% ning et enamik neist on Hiina arvel.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: