Hiina hoiatas Jaapanit sõjalise rolli suurendamise eest võõrsil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaapani parlamendi hääletus.
Jaapani parlamendi hääletus. Autor/allikas: Toshifumi Kitamura/AFP/Scanpix

Hiina teatel ohustab Jaapan piirkonnas rahu, kuna Jaapani parlamenti kiitis eile õhtul heaks seadused, mis lubavad riigil muu hulgas saata oma vägesid võõrsile.

Julgeolekuseadus, mis võimaldab Jaapanil saata vägesid välisriikidesse lahingmissioonidele, võeti vastu esmakordselt pärast Teise maailmasõja lõppu 70 aastat tagasi, vahendas BBC.

Hiina kaitseminister ütles pärast Jaapani parlamendi hääletust, et Jaapan peaks õppima oma sügavatest ajaloolistest õppetundidest. Seaduseelnõu poolt hääletas 148 saadikut ja vastu oli 90.

Pinged Hiina ja Jaapani vahel on viimastel kuudel kasvanud. Ka Lõuna-Korea hoiatas Tokyot mitte rakendama uusi riigikaitse seadusi.

Ent Jaapani liitlane USA ja ka Suurbritannia tervitasid mõlemad seadusemuudatusi. Suurbritannia välisminister Philip Hammond ütles, et ta ootab, et Jaapan võtaks järjest rohkem osa rahutagamisoperatsoonidest.

Kriitikute sõnul on seadusemuudatused vastuolus Jaapani patsifistliku põhiseadusega ja võivad Jaapani viia USA juhitud sõdadesse eri maailmanurkades. Toetajad ja peaminister Shinzo Abe aga leiavad, et need on olulised, et kaitsta Jaapanit ja tema piirkondlikke liitlasi ning võimaldavad suuremat osalust rahu valvamisel üle maailma.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: