ERR Ateenas | Kreeka politoloog: Syrizale tõi võidu vastandumine vanadele jõududele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1442851967000 | amCalendar}}
Foto: Alkis Konstantinidis/Reuters/Scanpix

Kreeka valimised võitis senise peaministri Alexis Tsiprase juhitud Syriza. Ateena ülikooli politoloogi Yannis Tsirbase sõnul sai Syriza võidu tänu vastandumisele vanadele jõududele.

Tsipras kinnitas, et jätkab koalitsioonis rahvuslaste parteiga Iseseisvad Kreeklased. Opositsiooniline Uus Demokraatia kogus 28 protsenti häältest ehk 75 kohta. Kolmandaks tõusis paremäärmuslik Kuldne Koidik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Jaanuaris toimunud valimiste järgselt oli Ateena südalinn juubeldavate Syriza toetajatega täidetud nii tihedalt, et Syntagma väljakul mahtus vaevu liikuma. Kuigi Tsipras kordas eilsetel erakorralistel valimistel võimsa häältesaagiga jaanuari tulemust, jagus Syriza toetajaid vaid väljaku kitsamasse nurka.

"Ma tahan teid kogu südamest tänada selle suure võidu eest, selle selge võidu eest. See võit on inimeste võit," ütles Tsipras pärast tulemuste selgumist oma toetajatele.

Syriza toetajate kinnitusel usaldavad nad Tsiprast jätkuvalt.

"Jah, ma usaldan teda, sest nägin, et ta võitles kõvasti. Seda pole keegi teine Kreekas teinud," ütles Sofia.

"Ta on aus ja tahab võidelda Kreeka oligarhidega," kommenteeris Konstantinos.

"Ma usun Tsiprast, ta annab lootust kreeklastele. Ta on noor mees, aumees!" sõnas Antoni.

Apostolose hinnangul ei ole aga Kreekas Syrizale alternatiivi.

Politoloogia õppejõud Yannis Tsirbas arvab, et Syrizale tõi võidu vastandumine vanadele poliitilistele jõududele.

"Kreeklased otsustasid, et vanadele parteidele, kes vastutavad Kreeka finantsolukorra eest, ei peaks andma uuesti võimalust valitseda. Seda vaatamata Syriza ebaõnnestumistele ja tõsiasjale, et nad ei ole pidanud oma lubadusi," selgitas ta.

Politoloogi sõnul võitis Tsipras need valimised sisuliselt üksi - kogu kampaania oli keskendunud Syriza liidrile, kes on seitsme võimul oldud kuuga muutunud vasakradikaalsest revolutsionäärist tsentristlikuks realistiks.

Koos parempopulistliku parteiga Iseseisvad Kreeklased kahepeale saadud 155 kohta 300st on piisav, et tagada stabiilne koalitsioon, leiavad vaatlejad.

Võtmeküsimus Kreeka poliitikas saab järgmistel aastatel olema abiprogrammiga tihedalt seotud reformide elluviimine. Tsipras on lubanud sel teel jätkata. Parlamendis toetab euroopalikku kurssi ka suur osa opositsiooniparteidest.

Tralla: tegemist oli isikute, mitte ideede heitlusega

Ateenas viibinud ERR-i ajakirjanik Johannes Tralla rääkis ETV saatele "Välisilm", et viimased kuud on kreeklastesse süstinud annuse realismi.

"Üheksa kuu eest kohtas tänavatel päris palju suhtumist, et Alexis Tsipras lendab Brüsselisse ja kustutab kõik eelmiste valitsuste kogutud võlad. Seda enam naljalt ei leia. Ka Syriza juhi enda retoorika on teinud läbi märkimisväärse muutuse," selgitas ta.

Tralla sõnul toovad Kreeka poliitikavaatlejad esile, et alates kriisi puhkemisest kuni juuli referendumini oli Euroopa Liidu teema Kreeka poliitikas ja debattides tähtsaim teema, kuid seekordsetel valimistel ja kampaanias oli see tabuteema.

"Traditsioonilised euroopa-meelsed ei tahtnud Brüsseli kohta midagi halba öelda, kartes saada juurde euroskeptikute silti. Enamasti Brüsseli suhtes kriitiline Syriza ei saanud midagi öelda, kuna oli allkirjastanud äsja Euroopa Liiduga kolmanda abipaketi, mida Tsipras mõni kuu tagasi tõotas, et kunagi ei tee," rääkis Tralla.

"Selles mõttes oli seekord tegemist isikute, mitte ideede vahelise heitlusega. Ükskõik, kas valimised oleks võitnud konservatiivid või Syriza, igal juhul peaks Kreeka euroala hoidmiseks alustama reformidega, mille Euroopa keskpank ja Komisjon on üksikasjalikult reastanud," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: