Kreeka kohus kuulutas Kuldse Koidiku kriminaalseks organisatsiooniks
Ateena kohus kuulutas Kreeka äärmusparempoolse partei Kuldne Koidik kolmapäeval kriminaalseks organisatsiooniks ja mõistis selle liikmed süüdi nii antifašistist räppari Pavlos Fyssase tapmises kui teistes roimades.
Otsus võeti vastu aplausi ja rõõmuhõisetega umbes 15 000 inimese poolt, kes olid kohtumaja juurde otsust ootama tulnud. Kogunemisel tuli ette ka kokkupõrkeid politsei ja fašismivastaste meeleavaldajate vahel.
Kohtunik Maria Lepenioti ütles otsust ette lugedes, et Kuldse Koidiku asutaja ja liider Nikos Michaloliakos ning teised partei kõrged liikmed on süüdi kriminaalse organisatsiooni juhtimises.
Süüdimõistetute seas on Euroopa Parlamendi liige Yiannis Lagos, kes lahkus parteist läinud aastal, erakonna endine pressiesindaja Ilias Kassidiaris ja tosin teist parteiliiget, kes valiti selle hiilgeaegadel 2012. aastal parlamenti.
Kohtusse kohale parteijuhid ei tulnud.
Michaloliakos ja teised on silmitsi viie kuni 15 aastase vabaduskaotusega. Karistused tehakse teatavaks hiljem.
Rahvas hakkas kohtumaja ette kogunema kaks tundi enne otsuste väljakuulutamist. Üleskutse kogunemiseks tegid antifašistlikud liikumised, ametiühingud ja vasakparteid.
Kohtumaja juures valvasid korda sajad politseinikud.
Süüdistused on seotud 34-aastase räppari Pavlos Fyssasi mõrvaga 2013. aasta septembris. Kuldse Koidiku jõuk ajas Fyssast Ateena äärelinnas Keratsinis taga ja pussitas ta surnuks.
Tapmise tunnistas üles endine veokijuht Yorgos Roupakias, kuid rünnak viis pahameelelaineni ja süüdistusteni, et Kuldne Koidik on paramilitaarne organisatsioon, mis kasutab oma taktikatena peksmisi, hirmutamist ja tapmisi, seda parteiliidrite heakskiidul.
Roupakias mõisteti kolmapäeval süüdi ja ta on silmitsi eluaegse vabaduskaotusega.
Kokku oli kohtu all 68 parteiliiget, nende seas Michaloliakos ja veel tosin endist seadusandjat, kes valiti 2012. aastal parlamenti ksenofoobse platvormiga, mis mängis rahva pahameelele seoses töötuse ja rändega.
Lisaks kahele eelmainitud kaasusele, langetati otsused veel kahes Kuldse Koidiku liikmeid puudutanud rünnakujuhtumis .
Üks neist oli egiptlasest kaluri peksmine 2012. aastal ja teine plakateid riputanud kommunistide ründamine aasta hiljem kurikatega, millesse olid löödud naelad.
Kuldne Koidik võitis 2012. aastal 300-kohalises parlamendis 18 mandaati ja kolm aastat hiljem saatis partei kolm esindajat europarlamenti. Mullu ei võitnud partei parlamendivalimistel aga ühtegi mandaati.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: AFP-BNS