Eesti moslemikogukond loodab uute tulijate integreerimisel riigi koostööle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Islamiusulised tähistavad oma suurimat usupüha Eid ul Adhat ehk ohverdusepäeva. Eesti moslemikogukonnas peamufti Ildar Muhamedšini kinnitusel šiiade ja sunnide vahelisi vastuolusid pole, kuid võimalike uute tulijate ühiskonda integreerimisel loodab Muhamedšin riigiga koostööd teha.

Tallinna islami keskusesse kogunes hommikul palvele paarsada moslemit - mehed alumisele ja naised ülemisele korrusele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on kõige suurem püha islamis. Põhiline tähendus sellele on ikkagi see, et praegu on Mekas lõppemas palverännak ja täna lõppes kõige tähtsam päev ehk siis arafa ja seda põhimõtteliselt tähistataksegi täna," rääkis Eestis elav moslem Kristi Ockba.

Sel päeval on kombeks tappa lammas ja jagada selle liha sugulaste, sõprade ja vaestega. Nii meenutatakse sündmust kui prohvet Abraham oli valmis ohverdama usu kinnituseks oma poja, kuid jumal asendas selle lambaga.

Eestis palvetavad nii šiiad kui sunnid koos ja mingeid vastuolusid nende vahel peamufti Ildar Muhamedšini kinnitusel ei ole.

"Jumalale tänu, meil ei ole erinevust, sest meie islamikogudus ühendab kõik moslemid - meil on tatarlased, meil on aserid, teised rahvused. Sellepärast meil ei ole erinevust, see oli enne ja praegu ja loodetavasti tulevikus ka," rääkis Ildar Muhamedšn.

Uute tulijate eest mufti muidugi ette kosta ei saa, aga ta rõhutas, et nende ühiskonda integreerimisega tuleb tegeleda.

"Peame õpetama tõelist, õiget islamit, mis rajaneb inimarmastusele ja tõelistele moraaliprintsiipidele. Sellepärast on oluline, et me, kes on Eesti moslemid, vajame ka riigilt abi, sellepärast me peame tegema koostööd. See on väga oluline," rääkis peamufti.

Vao keskuses elavate pagulastega kohtumas käinud Eesti islami keskuse juhatuse liige Timur Saripov ütles, et vähemalt need inimesed parema meelega Eestisse ei jääks.

"Nemad arvavad, et Eesti on transiitmaa ja nad ei ole Eestisse jäämisest huvitatud. Nad ütlevad, et Vaos ei ole tööd ja põhiliselt nad vaatavad Skandinaaviamaadesse - Rootsi ja Soome," rääkis Saripov.

Moslemite suurim probleem Eestis nimetaski Saripov töö leidmist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: