ERR Brüsselis: kohus kuulutas USA-ELi andmevahetusmehhanismi kehtetuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu Kohus kuulutas kehtetuks USA ja Euroopa Liidu andmevahetusmehhanismi, mida kasutavad tuhanded ettevõtted, teiste seas Facebook ja Apple. Kuigi isikuandmed saavad üle ookeani liikuda ka edaspidi, võib kohtuotsus süvendada usaldamatust ajal, mil Euroopa Liidu ja USA läbirääkimised vabakaubandusleppe üle edenevad niigi vaevaliselt.

15 aasta eest sündinud andmevahetusmehhanism nimega Safe Harbour lubas USA ettevõtetel üle ookeani kopeerida eurooplaste andmeid, lubadusega neid kaitsta vastavalt Euroopa standarditele. Tänane Euroopa Liidu Kohtu otsus ütleb selgelt, et Safe Harbour ei taga isikuandmete kaitset USAs ja on seega kehtetu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin ütles, et sisuliselt mingisugust õiguslikku katet andmete ülekandel Euroopast Ameerikasse ei ole.

Saksamaa saadik Euroopa Parlamendis (Rohelised) Jan Philipp Albrecht märkis, et kõige olulisem sõnum on see, et tulevikus peavad ettevõtted, nagu Facebook, järgima Euroopa andmekaitsereegleid, kui nad saadavad andmed USA-sse.

"Ja Euroopa Liidu seadused prevaleerivad USA valitsusametnike üle, kes võivad su andmetele ligipääsu soovida," rõhutas Albrecht.

Lumepalli pani veerema Edward Snowdeni paari aasta tagused paljastused USA julgeolekuagentuuri NSA massilisest andmete kogumisest. Austria juuratudeng Max Schrems pöördus seepeale kohtusse Iirimaal, kuhu on registreeritud Facebooki Euroopa haru. Kuna Safe Harbour jääb väljapoole Iiri kohtu jurisdiktsiooni, hakkas küsimust uurima Euroopa Liidu kõrgeim kohus, kelle tänane otsus võib tekitada üpris palju segadust, leiab Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet.

"Väljapääs praegusest olukorrast on see, et võimalikult ruttu peavad EL ja USA selle teema õiguslikult paika panema, sest ka võimalik majanduskahju, kui asjad ette võetakse, on ilmselt päris märkimisväärne," arvab Paet.

Euroopa Komisjoni digitaalse ühtse turu asepresident Andrus Ansip ütleb, et tänane kohtuotsus sunnib Brüsselit väga kiiresti edasi liikuma ka Euroopa Liidu andmekaitse reformiga.

"Teiseks, me peame USA-ga väga tugevalt koopereeruma ja tegema kõik selleks, et saaksime uue turvalise andmevahetusraamistiku võimalikult kiiresti kokku leppida. Kolmandaks, KOM peab aitama ettevõtjaid, kes seisavad silmitsi raskustega, kuna andmete vahetamise raamistik on praegu kuulutatud õigustühiseks," ütles Ansip.

Kuidas tänane kohtuotsus mõjutab EL-i ja USA laiemaid suhteid, kui mõtleme TTIP-i peale? Marju Lauristin usub, et TTIP kriitikud said uue selge argumendi, et Ameerika usaldusväärsusega ei ole asjad väga head.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: