Lukašenka võitu presidendivalimistel peetakse juba ära otsustatuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Valgevenes valitakse täna presidenti. Ehkki peale valitseva autoritaarse presidendi Alaksandr Lukašenka kandideerib veel kolm inimest, peetakse Lukašenka võitu juba ära otsustatuks. "Euroopa viimaseks diktaatoriks" nimetatud Lukašenka on Valgevenet valitsenud juba neli ametiaega ehk 21 aastat.

Valgevene keskvalimiskomisjoni andmeil oli juba keskpäevaks oma hääle andnud üle poole valijaist. Oma osa võis selles olla valimisjaoskonnas avatud puhvetitel, kust sai nii mõndagi osta odavamalt, kui tavalisel päeval tavalisest kaubandusvõrgust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sõltumatute vaatlejate hinnangul aga ei lähe valimised paljudele valgevenelastele üldse korda, ülejäänuist suur osa on niikuinii valitseva presidendi poolt.

Esmakordselt kandideerib Valgevene valimistel ka naine, psühholoogina töötav Tatsjana Karatkevitš. Paljud peavad tema kandideerimist valitsuse projektiks, et Läänele Valgevenest demokraatliku riigi muljet jätta. Karatkevitš ise kinnitab, et ta ei ole mingi projekt, vaid täiesti ehtne kandidaat ja peab oma eduvõimalusi suureks.

"Inimesed küsivad tihti minu ja minu meeskonna võimaluste kohta valimised võita. Ma tahan öelda, et kergelt see ei tule, aga me loodame kahekohalist numbrit ja teist vooru," ütles Karatkevitš.

Üsna kindlalt on see aga liigne optimism, sest kõige tõenäolisemalt kindlustab Lukašenka endale viienda ametiaja juba esimeses voorus. Tema mainet valgevenelaste silmis on tõstnud tõik, et Ukrainas käib sõda, aga Valgevenes on kõik rahulik, samuti Lukašenka deklaratiivne vastuseis Venemaa lennuväebaasi rajamisele Valgevenesse.

Ka on oluliselt paranenud Valgevene suhted Läänega, kuni sinnamaani, et Lääs tahab Valgevenele kehtestatud sanktsioonid tühistada.

"Need valimised ja mitte ainult valimised võivad parandada meie suhteid Läänega ainult siis, kui Lääs ise seda tahab. Ütlen teile ausalt, me tegime Valgevene valimiste eelõhtul kõik, mida Lääs meilt tahtis," rääkis Valgevene president.

Nõnda võibki öelda, et 61-aastase endise sõjaväelase ja kolhoosiesimehe presidenditooli ei kõiguta miski. Ebastabiilsus naabruskonnas pigem annab Lukašenko püsimisele isegi kindlust juurde.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: