Lukašenko kandideerib taas Valgevene presidendiks

Aleksandr Lukašenko.
Aleksandr Lukašenko. Autor/allikas: Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS/Scanpix

Valgevene president Aleksandr Lukašenko teatas reedel, et kavatseb kandideerida riigipeaks ka eelseisvatel valimistel 2020. aastal.

"Nagu mulle praegu näib, teen ma selle avalduse, lähtudes enda ja riigi seisukorrast. Ma ei saa mitte kandideerida presidendiks," ütles Lukašenko ajakirjanike ja avalikkuse esindajatega kohtudes.

"Kõik võib muutuda, tervis ja veel midagi, ning vaja on teisiti toimida. Kuid ma esitan oma kandidatuuri, aga teie valige keda tahate, võite minu poolt mitte hääletada. See on normaalne," rääkis ta. 

Samas märkis president, et "kui pärast midagi kokku kukub ja te mind süüdistate, siis ma ütlen, et te oleksite võinud minu poolt hääletada". 

Lukašenko väitis, et ei hakka valimiskampaaniat tegema, sest "ma töötan juba nii kaua presidendina, et mind teab juba igas õues iga koer". 

"Kui mind ei valita, ma ei solvu, ma saan aru, et mul aeg lahkuda," lubas president. 

Lukašenko väitis, et ei kavatse võimu külge klammerduda ja seda edasi pärandada. "Ma ei kavatse oma poliitilist elu pikendada mingite veiderduste ja skeemidega. Luban teile, et teise ilma mind presidenditoolist ei viida," lausus ta. 

Presidendi sõnul ei ole tema lastel soovi presidendiks saada. "Meil on presidendi amet raske. Ma ei ütle, et ma kannatan ja nii edasi. Keegi seda ei usu. Vahel kannatan, vahel rõõmustan," tõdes ta. 

Endine sovhoosidirektor Lukašenko on Valgevenes võimul 1994. aastast. 

17. oktoobril 2004 korraldas ta referendumi, mille tulemusel kaotati presidendi ametiaegade ülempiir.

Opositsioon on korduvalt süüdistanud võime valimistulemuste võltsimises.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: